Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Проданов – историята на един човек и мечтата му за Еверест

Методи Савов (вдясно) и Христо Проданов
Снимка: Личен архив

След два дни се навършват 39 години от покоряването на Еверест от българския алпинист Христо Проданов. На 20 април през 1984 г. Христо Проданов покорява най-високия връх в света – Еверест и така става първият българин, изкачил се на "покрива на света" в Хималаите.

Той успява да достигне сам до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път – западния (непалски) склон, наричан още „Жестокия път”, като изкачва върха от базовия лагер за 33 дни – рекорд за този маршрут.

“Бях на 11 години и много ярко си спомням тази дата и това събитие, защото след това последваха и други подобни. Сестра ми, която е алпинист, още тогава каза – “Чичо твърде късно изкачи върха и най-вероятно и рискувал живота си“. След първата еуфория, която изпитахме вкъщи, тя попари всички с тази новина“, разказва в ефира на “Нашият ден“ Димитрина Проданова, племенница на Христо Проданов.

Водещият Божидар Александров с Димитрина Проданова и Димитър Димитров в студиото на “Нашият ден“

“Може би бях на 14 години, когато от хижа “Мальовица“ потеглихме към върха. И там край паметната плоча на Людмил Янков, нашият водач Владислав Маринов, спря и започна историята за Българската национална експедиция на Еверест през 1984 г. Разказа ни за възхитата, която изпитва и към личността на Христо Проданов, и на Людмил Янков, и на Трифон Джамбазов и на всички останали“, каза в  ефира на “Нашият ден“ Димитър Димитров, общественик, автор на книгата "По пътя към върха".

Според него фигури от ранга на Христо Проданов ще бъдат вечни, не само в историята на Еверест, но и на света. Той си спомни в предаването и за завета на друг голям алпинист, останал завинаги на върха – Боян Петров, който е казвал, че “пътят към всеки голям връх минава през малките връхчета в ежедневието“. 

“Действително трябва да си даваме сметка за борбите, които всеки един от нас води всеки ден в различни сфери и поприща и за готовността да се обърне и да подаде ръка на тези зад него“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15