Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Проданов – историята на един човек и мечтата му за Еверест

Методи Савов (вдясно) и Христо Проданов
Снимка: Личен архив

След два дни се навършват 39 години от покоряването на Еверест от българския алпинист Христо Проданов. На 20 април през 1984 г. Христо Проданов покорява най-високия връх в света – Еверест и така става първият българин, изкачил се на "покрива на света" в Хималаите.

Той успява да достигне сам до върха без кислороден апарат по най-трудния и дълъг път – западния (непалски) склон, наричан още „Жестокия път”, като изкачва върха от базовия лагер за 33 дни – рекорд за този маршрут.

“Бях на 11 години и много ярко си спомням тази дата и това събитие, защото след това последваха и други подобни. Сестра ми, която е алпинист, още тогава каза – “Чичо твърде късно изкачи върха и най-вероятно и рискувал живота си“. След първата еуфория, която изпитахме вкъщи, тя попари всички с тази новина“, разказва в ефира на “Нашият ден“ Димитрина Проданова, племенница на Христо Проданов.

Водещият Божидар Александров с Димитрина Проданова и Димитър Димитров в студиото на “Нашият ден“

“Може би бях на 14 години, когато от хижа “Мальовица“ потеглихме към върха. И там край паметната плоча на Людмил Янков, нашият водач Владислав Маринов, спря и започна историята за Българската национална експедиция на Еверест през 1984 г. Разказа ни за възхитата, която изпитва и към личността на Христо Проданов, и на Людмил Янков, и на Трифон Джамбазов и на всички останали“, каза в  ефира на “Нашият ден“ Димитър Димитров, общественик, автор на книгата "По пътя към върха".

Според него фигури от ранга на Христо Проданов ще бъдат вечни, не само в историята на Еверест, но и на света. Той си спомни в предаването и за завета на друг голям алпинист, останал завинаги на върха – Боян Петров, който е казвал, че “пътят към всеки голям връх минава през малките връхчета в ежедневието“. 

“Действително трябва да си даваме сметка за борбите, които всеки един от нас води всеки ден в различни сфери и поприща и за готовността да се обърне и да подаде ръка на тези зад него“, посочва още той в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12