Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Милен Любенов: Договорката между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ означава ново парламентарно мнозинство

Николай Денков от ПП (вдясно), Десислава Атанасова, Томислав Дончев (вляво) и Росен Желязков (на втори план) на съвместната пресконференция на ГЕРБ-СДС ПП-ДБ в Народното събрание - 18 април 2023 г.
Снимка: БГНЕС

“Важно е политиците да си припомнят поговорката “вълкът нрава си мени, но козината не“, защото компромис на всяка цена не е добър компромис и това няма да се отрази добре на политическите партии, защото гражданите очакват от тях реална политика, свързана с обещанията, които са давали преди изборите“.

Това каза пред БНР политологът доц. Милен Любенов.

Милен Любенов

Според него това, което се случи вчера, като договорка между ГЕРБ-СДС и ПП- ДБ, на политически език означава ново парламентарно мнозинство, защото от миналата седмица до вчера тези две големи коалиции участваха в разговори по теми и политики, включително и по темата, свързана с ротационното председателство.

Любенов твърди още, че ротационно председателство се прави тогава, когато става дума за голяма коалиция. Неговият прочит на ситуацията е, че се върви в такава посока, защото каквито и договорености да има по законодателната програма, без да се състави редовно правителство, парламентът не може да продължи своята работа.

Той счита също, че ПП в момента е приело всички предложения на ГЕРБ от 48-ото Народно събрание:

“за работни групи, за това лидерите да се оттеглят на заден план и да се търсят някакви други решения“.

В ефира на “Нашият ден“ доц. Любенов акцентира и върху това, че парламентарното мнозинство е това, което гласува избирането на едно правителство, независимо под каква форма е етикитирано. В този смисъл той не вижда разлика в това дали правителството ще бъде реализирано с първия, или с втория мандат, защото това не е от съществено значение за политическия резултат.

Той коментира предложението да не се внасят украински земеделски стоки като “популистки ход“:

“от няколко месеца насам основната тема е свързана с инфлацията и високите цени, а изведнъж на определени браншове от българската икономика, които добре са обгрижвани, не им харесва да участват на един свободен пазар, където могат да продават своята продукция“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18