“Важно е политиците да си припомнят поговорката “вълкът нрава си мени, но козината не“, защото компромис на всяка цена не е добър компромис и това няма да се отрази добре на политическите партии, защото гражданите очакват от тях реална политика, свързана с обещанията, които са давали преди изборите“.
Това каза пред БНР политологът доц. Милен Любенов.
Според него това, което се случи вчера, като договорка между ГЕРБ-СДС и ПП- ДБ, на политически език означава ново парламентарно мнозинство, защото от миналата седмица до вчера тези две големи коалиции участваха в разговори по теми и политики, включително и по темата, свързана с ротационното председателство.
Любенов твърди още, че ротационно председателство се прави тогава, когато става дума за голяма коалиция. Неговият прочит на ситуацията е, че се върви в такава посока, защото каквито и договорености да има по законодателната програма, без да се състави редовно правителство, парламентът не може да продължи своята работа.
Той счита също, че ПП в момента е приело всички предложения на ГЕРБ от 48-ото Народно събрание:
“за работни групи, за това лидерите да се оттеглят на заден план и да се търсят някакви други решения“.
В ефира на “Нашият ден“ доц. Любенов акцентира и върху това, че парламентарното мнозинство е това, което гласува избирането на едно правителство, независимо под каква форма е етикитирано. В този смисъл той не вижда разлика в това дали правителството ще бъде реализирано с първия, или с втория мандат, защото това не е от съществено значение за политическия резултат.
Той коментира предложението да не се внасят украински земеделски стоки като “популистки ход“:
“от няколко месеца насам основната тема е свързана с инфлацията и високите цени, а изведнъж на определени браншове от българската икономика, които добре са обгрижвани, не им харесва да участват на един свободен пазар, където могат да продават своята продукция“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg