Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нахиде Дениз: Турция пред драматичен избор: Промяна или...

| обновено на 12.05.23 в 14:04
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 14 май в Турция ще се проведат президентски и парламентарни избори. Резултатът от този вот ще е решаващ за бъдещия модел на управление на страната и дали тя ще продължи да бъде президентска република. Според последните социологически проучвания се очертава сигурен балотаж между действащия президент Реджеп Ердоган и кандидата на опозицията Кемал Кълъчдароглу.

В ефира на “Нашият ден“ журналистката Нахиде Дениз, дългогодишен кореспондент на БТА в Турция, разкрива важността и значението на предстоящите избори в страната, които се очакват да определят нейното бъдещето. В предаването Дениз набляга на факта, че тези избори са от решаващо значение не само за икономиката и политиката на Турция, но и за международните отношения.

Според нея страната притежава висока стратегическа стойност и демокрацията в нея играе ролята на модел за други географски региони. Според Дениз, функционирането на демократичния процес в Турция е от съществено значение за света като цяло.

Избирателната база в Турция е огромна, около 64 млн. граждани се очаква да гласуват на изборите, като от тях 5,5 млн. са млади хора. Това представлява възможност за турските гласоподаватели да дадат отговор на въпросите, които влияят на бъдещето на тяхната страна.

Тя коментира още, че едно от основните предизвикателства, пред които се изправят турските избиратели, е решението дали да продължат с 20-годишното управление на Ердоган, или да подкрепят обещанията за промяна, които опозицията предлага.

“Шест различни партии от различни политически аспекти се обединиха с цел да променят политическата система в Турция - от президентска към парламентарна форма на управление“, посочва Дениз.

В интервю за БНР журналистката отбелязва, че предстоящите избори ще представляват противоборство между две системи и два мирогледа. Интересът към тях е сравним с този преди 20 години.

“През тези години Турция постигна много успехи, но има един друг момент, който вече е много назрял, че турците горещо желаят промяна“, твърди още Нахиде Дениз.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47