По доклада на Световния икономически форум относно бъдещето на професиите работодателите и служителите се изправят пред нови възможности и перспективи. Изкуственият интелект е фокусът на вниманието и се очаква да има значително влияние върху работните места.
Според Адриан Николов от Института за пазарна икономика работниците трябва да бъдат гъвкави и да се адаптират към промените в средата. Възниква нужда от честа смяна на работодатели и придобиване на нови умения по време на работния път.
“В България, например, се наблюдава бързо преориентиране към сферата на информационните технологии, независимо от предишното образование на хората“, казва той. Според него големият глад за кадри в дигиталните сфери дори позволява фирмите да обучават всеки, който прояви интерес.
Изкуственият интелект представлява заплаха не само за ръчния труд и нискоквалифицирани работни места, а и за креативните професии и висококвалифицирани сегменти на пазара на труда. Въпреки това, според Адриан Николов, изкуственият интелект може да бъде полезен като един много добър асистент, който повишава ефективността.
Николина Филипова, главен редактор в "Капитал Кариери", споделя виждането, че образованието е ключов фактор за даване на избор на младите хора. Чрез предоставяне на образование им се дава възможност да избират между различни възможности, предлагани от компании и индустрии, с определен план за развитие. Тя подчертава важността на инвестирането в себе си и постоянното развитие на професионалните умения.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg