По доклада на Световния икономически форум относно бъдещето на професиите работодателите и служителите се изправят пред нови възможности и перспективи. Изкуственият интелект е фокусът на вниманието и се очаква да има значително влияние върху работните места.
Според Адриан Николов от Института за пазарна икономика работниците трябва да бъдат гъвкави и да се адаптират към промените в средата. Възниква нужда от честа смяна на работодатели и придобиване на нови умения по време на работния път.
“В България, например, се наблюдава бързо преориентиране към сферата на информационните технологии, независимо от предишното образование на хората“, казва той. Според него големият глад за кадри в дигиталните сфери дори позволява фирмите да обучават всеки, който прояви интерес.
Изкуственият интелект представлява заплаха не само за ръчния труд и нискоквалифицирани работни места, а и за креативните професии и висококвалифицирани сегменти на пазара на труда. Въпреки това, според Адриан Николов, изкуственият интелект може да бъде полезен като един много добър асистент, който повишава ефективността.
Николина Филипова, главен редактор в "Капитал Кариери", споделя виждането, че образованието е ключов фактор за даване на избор на младите хора. Чрез предоставяне на образование им се дава възможност да избират между различни възможности, предлагани от компании и индустрии, с определен план за развитие. Тя подчертава важността на инвестирането в себе си и постоянното развитие на професионалните умения.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..
Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..
Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..
Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година. В Гърция семействата са големи, по..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg