Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Придвижване с тротинетка – какво е важно да знаем?

| обновено на 05.07.23 в 12:13
Електрически тротинетки
Снимка: Ани Петрова

Кое е най-важното при придвижване с тротинетки? Ето как коментира темата в ефира на "Нашият ден" Владислав Стоицов от Българската  асоциация по електромобилност.

Владислав Стоицов, представител от Българската асоциация за електромобилност, споделя своите мнения и съвети относно придвижването с тротинетки. В интервюто той подчертава някои ключови аспекти, които според него са от съществено значение при използването на тези превозни средства.

Първо, Стоицов препоръчва да се спазва максималната скорост от 25 км/ч при каране с тротинетка. Също така, той настоява потребителите да се движат възможно най-вдясно на пътя, особено когато няма отделена велосипедна пътека, и да избягват улици с максимално разрешена скорост над 50 км/ч.

Основният принцип, който всички трябва да спазваме, е толерантността и грижата за безопасността на себе си и околните, независимо от това, къде се движим. Стоицов подчертава важността на съобразяването със ситуацията по пътя и спазването на правилата на движение.

Според него е задължително всеки да бъде запознат със Закона за движение по пътищата, независимо дали използва тротинетка, велосипед, автомобил или е пешеходец. Той подчертава, че законът е в сила от преди четири години и незнанието му не може да бъде извинение за неправилното поведение на пътя.

Относно безопасността на тротинетките, Стоицов отбелязва, че те са едно от най-безопасните средства за придвижване в големите градове. Въпреки това, трябва да се отбележи, че има случаи, в които някои хора управляват тротинетките под въздействие на алкохол или други вещества. Според него такива случаи са изключение, а не правило, и не трябва да се обобщават. В сравнение с автомобилите, които представляват по-голям риск за безопасността на пътя, тротинетките са по-безопасни и по-леки.

Един от големите проблеми, посочени от Стоицов, е липсата на подходяща инфраструктура за тротинетки в градовете. Парковете и тротоарите са предназначени само за пешеходци според Закона за движение по пътищата, но поради нарастващия трафик и задръстванията, хората избират тротинетките като алтернатива за придвижване. Това обаче ги излага на опасности, тъй като липсва инфраструктура, предназначена специално за тях.

Според Стоицов, държавата и общините трябва да се ангажират много повече от досегашното и да инвестират в изграждането на подходяща инфраструктура за тротинетки и велосипеди. Той призовава да се следва примера на други големи градове в света, където вече са изградени хиляди километри велосипедни пътеки и тротинетки имат свое място в градското пространство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24

Избрано: Творчески портрети в аудио формат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30