Коалицията "Продължаваме Промяната - Демократична България" представи проекта си за промени в Конституцията.
Председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд да не се назначават с президентски указ и мандатите им да се намалят от 7 на 5 години. Това е една от множеството промени в Конституцията, представена от членове на ПП-ДБ в присъствието на премиера Николай Денков.
Сред останалите предлагани промени са разделяне на Висшия съдебен съвет на две, преформатиране на института на служебното правителство, ограничаване властта на главния прокурор, индивидуална конституционна жалба, ограничаване на мандатите на кметовете на общини и въвеждане на 24 май като национален празник.
Ключова реформа е разделянето на ВСС, чийто мандат също ще бъде намалена с 1 година от 5 на 4 години.
Две години по-къс ще бъде мандатът на 2 върховни съдии, анонсира правосъдният министър Атанас Славов.
"Предлагаме председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, които досега се избират по една сложна процедура, включваща Висшия съдебен съвет, но накрая с указ от президента, което ги поставя някак си над всички останали съдии и председатели в съдебната власт в държавата, на практика да бъдат с изравнен статут с всички останали. Те да се избират и освобождават от Висшия съдебен съвет, тоест, президентът да няма право да издава указ за тяхното назначаване или освобождаване".
Атанас Славов допълни, че с този акт не се цели ограничаване на функциите на президента, а приравняване на двама върховни съдии към всички останали.
От своя страна съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира намаляването на правомощията на главния прокурор:
"Огромната власт, която беше концентрирана в главния прокурор до този момент, даваше предпоставка от една страна да има потенциални чадъри над някои, от друга страна съдебната система да се използва като бухалка. С тези промени това трябва да спре".
Друг акцент във промените в Конституцията, предлаган ПП-ДБ, е ограничаването на мандатите на кметовете до два. Атанас Атанасов обясни логиката на тази промяна:
"Идеята за ограничаване на кметските мандати на кметовете на общини също е една много важна крачка, за да може мажоритарните избори на кметове на общини да бъдат приведени в съответствие по начина, по който се избира и президентът на републиката, а именно той има право само на втори мандат. Предлагаме по същия начин да бъде регламентирана дейността, тоест, изборите и на мажоритарните избраници на местни избори".
Друг ключов акцент от предлаганите промени в Конституцията е 24 май да бъде национален празник, включен в основния закон заедно с текстовете за националните символи, каквито са флагът и химнът. Премиерът Николай Денков акцентира именно върху тази част от промените в своето изказване:
"Това, което сме се опитали да намерим, е празник, който обединява, за да намерим още една причина, както с българския флаг, българския химн, да се чувстваме част от една общност".
Предлаганите от ПП-ДБ промени в Конституцията предвиждат главният прокурор да не извършва надзор за законност и методическото ръководство върху дейността на всички прокурори.
Промените в Конституцията трябва да бъдат постигнати с "национално съгласие" и не трябва да бъдат политизирани, заяви Кирил Петков:
"Няма да се казва тези промени са на едната партия, на другата партия, на третата партия. Тук задачата е тези промени да станат реални. Защото накрая българското общество ще бъде тези, които ще спечелят от тях".
Премиерът Денков подчерта, че още преди година е подготвян текст, с който статутът на 24 май се променя. С представените днес предложения той ще бъде вписан редом със знамето и герба като национален символ в Конституцията. Денков припомни, че още преди година, когато той е изготвил доклад в качеството си на образователен министър, ГЕРБ - СДС са представили подобно предложение:
"И за съжаление политическото противопоставяне, ако си спомняте, тогава вече се говореше кога ще пада правителството, кой ще го сваля и всякакви други неконструктивни идеи, в края на краищата ни попречиха да обединим усилията си и да вземем правилното решение".
От ПП-ДБ декларираха, че има дискусионни въпроси около предложенията, например, за промените в статута на служебното правителство. Христо Иванов обясни, че идеята на предложените промени е служебните кабинети да се придържат към принципа, че България е парламентарна република:
"Това, което се видя през последните две години, е, че е оставена една такава вратичка, през която тази република с парламентарно управление се превръща в република с президентско управление, която почти никъде в демократичния свят не съществува".
В коментар от представители на инициативата "Правосъдие за всеки знаете", които са в основата на промените, се казва, че същността на исканите от тях промени съвпада с предложенията, но все пак има детайли, които са по-различни.
От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на областния съвет по здравеопазване,..
Един от българите в руската шионска клетка във Великобритания, е казал на полицията, че вече е говорил с британската служба за вътрешно разузнаване МИ-5, когато е бил арестуван, стана ясно в рамките на процеса в Централния наказателен съд – Олд Бейли, съобщи Би Би Си. В съда беше пуснато интервю с Тихомир Иванчев от февруари 2024 година, в което той..
Бившият британски премиер Риши Сунак смята да приеме нова работа в Калифорния, но няма намерение да напуска депутатското си място в Камарата на общините, казват негови приближени, цитирани от „Индипендънт“. „Индипендънт“ припомня, че бившият министър-председател на торите е срещнал своята съпруга именно в Калифорния и е притежавал Зелена карта, преди..
Днес в Турция е ден на национален траур заради трагедията в ски курорта Карталкая, съобщи снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган. 76 души загинаха при пожар в хотел в курорта. Тежкият инцидент станал в курорта Карталкая в планината Болу, Северозападна Турция. Смъртоносният пожар се разразил в 12-етажния четиризвезден хотел "Гранд Картал". Потушен е с..
Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...
Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства. Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..
Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година. Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...