Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца за Путин

| Интервю
Снимка: "The Kyiv Indipendent"

В Киев преди две седмици бе представен документалният филм-разследване "Деца за Путин". Разследването е дело на електронното издание "The Kyiv Indipendent" и по-конкретно на журналистката Олеся Бида и на режисьора Виталий Гавура.

"The Kyiv Indipendent" е независимо журналистическо издание, което се издържа с даренията на своите читатели. Журналистите поддържат сайт, правят подкаст, излъчват видеоматериали. Изданието предоставя на своите читатели актуална информация за ежедневието на Украйна. През март тази година бе създаден разследващ екип на военните престъпления в страната. Олеся Бида и двама нейни колеги журналисти са част от него.

В "Мрежата“ Олеся Бида разказва за филма си "Деца за Путин". Преводът от украински е на Албена Стаменова.

Депортираните деца

"Филмът "Деца за Путин" е разследване за депортацията в Русия на деца от Мариупол и от други окупирани територии на Украйна. Деца от Мариупол се депортират буквално от първите дни на пълномащабната война. Тези депортации са извършвани при различни условия и обстоятелства. В нашия филм ние разказваме три изключително драматични истории.

Украйна успя да идентифицира повече от 19 500 деца, които са били депортирани на руска територия. За това време сме успели да върнем в Украйна 385 деца. Когато говорим за тези 19 500 деца, то трябва да сме наясно, че става дума само за тези, които украинските власти са успели да идентифицират, знаем техните имена, знаем откъде са депортирани или пък става дума за деца, чиито роднини са се обърнали към украинските власти.  

Правозащитниците са склонни да мислят, че Русия е депортирала около 100 хил. деца. Русия не предоставя списъци на депортираните, не изяснява обстоятелствата, при които това е станало. В някои случаи става дума за деца, които са останали кръгли сираци, или много малки деца, за които няма кой да се грижи. Русия непрестанно се прикрива зад формулировките "евакуация", "изпращане на оздравителни процедури" и т.н., но истината е, че става дума за реална депортация.

Също така трябва да добавя, че нашите правозащитни органи, а и всички органи на държавната власт, правят изключително много за установяване на самоличността  на тези деца."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и "The Kyiv Indipendent"

Илюстрация от Егор Кучерук

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12