Поморие е третият по големина български крайморски град с население 30 хиляди души, според наскоро публикуваната след преброяването статистика. Град, който има поне 3000 години история, документирано. Градоначалникът на Поморие отговаря и за лагуна.
Окъпан от снощния порой и градушка, Поморие откри снощи за 65-и път своите "Яворови дни", като почете паметта и гения на големия български поет Пейо Яворов. Общината има поне от 12 години "вина и съучастие" в тези поетични празници.
Иван Алексиев, кмет на Поморие, коментира снощната буря и изрази радост от липсата на щети, но зададе въпроса:
"Защо ние самите си правим антиреклама, а после искаме българският туризъм да е проспериращ. Еми няма как – вижте как представят бедствията Гърция и Турция...
Неслучайно Анхиало е бил най-богатият град по Черноморието. Сега той е трети по големина град. Яворов е емблематичен за България, но той е син на древно Анхиало и днешно Поморие. Яворов пристига в Анхиало през 1899 г. и започва работа в Пощенската станция на Анхиало. Тогава той е бил Пейо Крачолов – родом от Чирпан, 21-годишен телеграфист. Седял е само една година. Но Яворов остава символ на Поморие. Морето, което го е обгърнало и тези скали, от които е отправял своя взор са го вдъхновили и той не е написал само "Калиопа", а и "Заточеници", "Арменци". Когато си тръгва от Анхиало, той тръгва вече като Пейо Яворов. Затова, когато кажем Поморие, всеки се сеща за Яворов. Духът на Яворов е жив и още ще живее в Поморие, защото той е оставил част от душата си тук."
Кметът подчерта важността на отрасъла туризъм и значението на държавата за неговото развитие.
София Тодорова, експерт по културата и връзките с обществеността на Община Поморие, разказа за културните прояви на Общината:
"Категорично има интерес и то немалък. По отношение на организацията – тя се случва с лекота, защото, когато правиш нещо с любов и желание, то се получава. Има интерес и от жителите на Поморие, и от гостите. Яворовите дни са популярни с Националния конкурс за поезия "От заник слънце озарени, алеят морски ширини", както и с рецитал-конкурс – вдъхновени от Яворовото творчество. И така 65 години вече без прекъсване ние правим дълбок поклон пред Яворов с тези поетични празници."
Директорът на Историческия музей в Поморие Антон Карабашев също разказа моменти от историята на селището, винопроизводството, рибарството, древните традиции, както и за пребиваването на поета.
"Тук Яворов написва най-хубавите си стихотворения, той усеща древното историческо минало на Анхиало. Тук са и неговите първи любовни трепети..."
Разговора на Дарина Маринова с Иван Алексиев, София Тодорова и Антон Карабашев можете да чуете от звуковия файл.
Снимки – Община Поморие, Дарина Маринова
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg