Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директно от Поморие

Поморие е нашата клетва

Поморие е третият по големина български крайморски град с население 30 хиляди души, според наскоро публикуваната след преброяването статистика. Град, който има поне 3000 години история, документирано. Градоначалникът на Поморие отговаря и за лагуна. 

Окъпан от снощния порой и градушка, Поморие откри снощи за 65-и път своите "Яворови дни", като почете паметта и гения на големия български поет Пейо Яворов. Общината има поне от 12 години "вина и съучастие" в тези поетични празници.

Иван Алексиев, кмет на Поморие, коментира снощната буря и изрази радост от липсата на щети, но зададе въпроса:

"Защо ние самите си правим антиреклама, а после искаме българският туризъм да е проспериращ. Еми няма как – вижте как представят бедствията Гърция и Турция... 

Неслучайно Анхиало е бил най-богатият град по Черноморието. Сега той е трети по големина град. Яворов е емблематичен за България, но той е син на древно Анхиало и днешно Поморие. Яворов пристига в Анхиало през 1899 г. и започва работа в Пощенската станция на Анхиало. Тогава той е бил Пейо Крачолов – родом от Чирпан, 21-годишен телеграфист. Седял е само една година. Но Яворов остава символ на Поморие. Морето, което го е обгърнало и тези скали, от които е отправял своя взор са го вдъхновили и той не е написал само "Калиопа", а и "Заточеници", "Арменци". Когато си тръгва от Анхиало, той тръгва вече като Пейо Яворов. Затова, когато кажем Поморие, всеки се сеща за Яворов. Духът на Яворов е жив и още ще живее в Поморие, защото той е оставил част от душата си тук."

Кметът подчерта важността на отрасъла туризъм и значението на държавата за неговото развитие.

София Тодорова, експерт по културата и връзките с обществеността на Община Поморие, разказа за културните прояви на Общината:

"Категорично има интерес и то немалък. По отношение на организацията – тя се случва с лекота, защото, когато правиш нещо с любов и желание, то се получава. Има интерес и от жителите на Поморие, и от гостите. Яворовите дни са популярни с Националния конкурс за поезия "От заник слънце озарени, алеят морски ширини", както и с рецитал-конкурс – вдъхновени от Яворовото творчество. И така 65 години вече без прекъсване ние правим дълбок поклон пред Яворов с тези поетични празници."

Директорът на Историческия музей в Поморие Антон Карабашев също разказа моменти от историята на селището, винопроизводството, рибарството, древните традиции, както и за пребиваването на поета.

"Тук Яворов написва най-хубавите си стихотворения, той усеща древното историческо минало на Анхиало. Тук са и неговите първи любовни трепети..."

Разговора на Дарина Маринова с Иван Алексиев, София Тодорова и Антон Карабашев можете да чуете от звуковия файл.

Снимки – Община Поморие, Дарина Маринова

Вижте програмата на "Яворовите дни" тук

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12