Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Каунь фест" – зрял, но не презрял

Връчването на наградите заинтригува малки и големи.
Снимка: Валери Горчаков

Вече 23 години "Каунь фест" събира писатели, карикатуристи, кинотворци от цяла България, че и от чужбина. Тайната на това дълголетие прозвуча на спектакъла пред драматично-куклен театър "Иван Димов", организиран от редакция "Хумор и сатира" и Академия "Каунь". Разкри я Янко Митев, сърцето и мускулите на хасковския хумористичен фестивал: "Каунь – сладък плод, напояван през годините с хумор, самоирония и отстоял на всякакви катаклизми през годините, та чак и на пандемии".

За втора поредна година в "Каунь фест" участваха 10 изтъкнати карикатуристи, които подредиха изложба от свои творби пред театъра и през целия ден рисуваха шаржове на всички желаещи малки и големи хасковлии. След гласуване с цветни камъчета от публиката наградата за карикатура на фестивала бе присъдена на художника Ивайло Цветков.

Привечер на спектакъла "Голямата къща на смешните хора" пред хасковския театър бяха връчени наградите. Първото място в конкурса за най-смешен филм получиха режисьорките Дима Пройкова и Соня Панова. Сред повече от 100 автори от цялата страна, изпратили тази година своите хумористични текстове, бяха отличени:

Наградата на името на д-р Петър Марев, която е предоставена от семейството му  и класирана от тях, бе присъдена на д-р Любомир Калудов от Бургас.

Наградата на името на поета Емил Симеонов получи 13-годишният Николай Благоев.

• Първо място – Анжелина Бъчварова от София
• Второ място – Ваня Велева от Ямбол
• Трето място – Калин Василев от Кюстендил

Карикатуристът Ивайло Цветков е вдъхновен от своя модел.
Наградените текстове прозвучаха в изпълнение на актьора Гълаб Бочуков. Градусът на настроението бе висок благодарение на рокаджиите от "Ади бенд", групата за стари градски песни "Нежни думи" с ръководител Росен Димов и бъдещите звезди на българската музика с музикален педагог Диляна Гъркова.

Празникът завърши с конструктивни творчески разговори в неформална обстановка.

Документален запис от спектакъла можете да чуете в неделя от 19 часа.

Снимки - Валери Горчаков, Весел Цанков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25