Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

115 години независимост: Знаем ли какво е значението на 22 септември в историята?

Цар Фердинанд I, премиерът Александър Малинов и други официални лица при обявяването на независимостта на България
Снимка: Уикипедия

На 22 септември България отбелязва 115 години от историческия момент, когато беше провъзгласена независимостта на страната. Този ден е отбелязан като официален държавен празник, символизирайки промяната в международно-правния статут на България и нейната трансформация от васална държава в свободен и суверенен субект на международните отношения.

В "Нашият ден" историкът доц. Лъчезар Стоянов споделя значението на този момент в историята на България, като подчертава, че това е "един от ключовите моменти в нашето политическо развитие". Този ден е свързан със създаването на независимата държава и промяната на нейния статут в международния контекст.

След освобождението от Руско-Турската война, България се създава като свободна, но не независима държава. Тя става васална държава, която е задължена да плаща годишен данък и няма право да подписва самостоятелно международни договори. Този период в историята на България е обозначен със зависимостта на страната от външни влияния и ограничения във външната си политика.

Но именно на 22 септември, България предприема решителен стъпка към независимост, както пояснява доц. Стоянов.

"Именно този ден честваме своята независимост, когато Българи едностранно обявява, че се превръщаме в една независима суверенна държава", казва той.

По думите му този акт на провъзгласяване на независимостта на България отбелязва началото на нов етап в историята на страната, при който тя има право сама да сключва международни договори и да определя собственото си бъдеще без ограниченията, наложени от международната среда.

Празникът на 22 септември остава напомняне за важността на независимостта и суверенитета на нацията, както и за устойчивостта и решимостта на българския народ да определя собствената си съдба.

Чуйте разговора в звуковия файл. 




По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53