Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

115 години независимост: Знаем ли какво е значението на 22 септември в историята?

Цар Фердинанд I, премиерът Александър Малинов и други официални лица при обявяването на независимостта на България
Снимка: Уикипедия

На 22 септември България отбелязва 115 години от историческия момент, когато беше провъзгласена независимостта на страната. Този ден е отбелязан като официален държавен празник, символизирайки промяната в международно-правния статут на България и нейната трансформация от васална държава в свободен и суверенен субект на международните отношения.

В "Нашият ден" историкът доц. Лъчезар Стоянов споделя значението на този момент в историята на България, като подчертава, че това е "един от ключовите моменти в нашето политическо развитие". Този ден е свързан със създаването на независимата държава и промяната на нейния статут в международния контекст.

След освобождението от Руско-Турската война, България се създава като свободна, но не независима държава. Тя става васална държава, която е задължена да плаща годишен данък и няма право да подписва самостоятелно международни договори. Този период в историята на България е обозначен със зависимостта на страната от външни влияния и ограничения във външната си политика.

Но именно на 22 септември, България предприема решителен стъпка към независимост, както пояснява доц. Стоянов.

"Именно този ден честваме своята независимост, когато Българи едностранно обявява, че се превръщаме в една независима суверенна държава", казва той.

По думите му този акт на провъзгласяване на независимостта на България отбелязва началото на нов етап в историята на страната, при който тя има право сама да сключва международни договори и да определя собственото си бъдеще без ограниченията, наложени от международната среда.

Празникът на 22 септември остава напомняне за важността на независимостта и суверенитета на нацията, както и за устойчивостта и решимостта на българския народ да определя собствената си съдба.

Чуйте разговора в звуковия файл. 




По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва третото издание на Board Game Fest

Националният фестивал Board Game Fest 2024 отново предлага по нещо за всеки. За трета поредна година събитието ще посрещне в село Чавдар запалените фенове и всички ентусиасти, които проявяват интерес към необятния свят на настолните игри. Фестивалът, организиран от екипа на онлайн проекта CollectiveView, с подкрепата на община Чавдар, ще се..

обновено на 11.06.24 в 13:00
Снимката е илюстративна

От емигрант до експерт: Историята на Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова е българка, родена и израснала в София, която е реализирала своята американска мечта с убеждението, че всеки успех в живота се постига благодарение на образование и познание. Водена от неуморен стремеж към самоусъвършенстване, тя успява да преодолее редица трудности и да постигне забележителни успехи както в САЩ, така и в..

обновено на 11.06.24 в 12:32

"Само за мъже" на Росен Кутелов – книга за метода на правилния отговор

Новата книга “Само за мъже” на Росен Кутелов по духовит начин описва типичните недоразумения в отношенията между мъжа и жената, породени от различията между тях. Да познаваш същността на другия често е пътят да установиш хармония във всекидневното общуване. Ето защо всяка глава се спира на отделен проблем, разкривайки на всеки от двамата това, което не..

публикувано на 11.06.24 в 11:17

Проф. Васил Киров: За индустрия 4.0 и бъдещето на работната сила

Слуховете за смъртта на човешкия труд са силно преувеличени. Естествен процес от цивилизационното развитие е изчезването или преформатирането на познати професии и появата на нови такива. За бъдещето на работната сила в "Нашият ден" говори проф. Васил Киров от Института по социология и философия на БАН. Преди време учените от Оксфорд Карл..

публикувано на 11.06.24 в 10:55

Възможна ли е обща икономическа стратегия на страните от Балканите?

На 7-8 юни в Банко се проведе Балкански икономически форум , организиран от Българо-турската търговско-индустриална камара в партньорство с Българо-румънската търговско-промишлена палата. За възможните инвестиции и укрепването на икономическите връзки между страните от Балканския полуостров в "Нашият ден" говорят Бурхан Немутлу и адв. Виктор..

публикувано на 11.06.24 в 09:24