Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Капулети и Монтеки" на Белини, опера в две действия, шест картини

Музика: Винченцо Белини
Либрето: Феличе Романи
Представена за първи път: 11 март 1830 година в Милано.

Действащи лица:
• Тебалдо – годеник на Жулиета (тенор)
• Капелио – предводител на Капулети и баща на Жулиета (бас)
• Лоренцо – лекар и васал на Капулети (тенор)
• Ромео – предводител на Монтеки (мецосопран)
• Жулиета – дъщеря на Капелио Капулети (сопран)

Първо действие
І картина
Дворецът на Капулети. Капелио, предводител на Капулети, съобщава на своите последователи, че Монтеки изпращат делегация, за да договорят мирно споразумение. Но Капулети жадуват отмъщение, защото синът му е убит в битка от Ромео. Тебалдо, който е влюбен в дъщерята на Капелио – Жулиета, се съгласява да убие Ромео. За това Капелио му обещава ръката на своята дъщеря, за която ще го ожени незабавно. Лоренцо, докторът на Капулети, се опитва да отложи сватбата, като казва, че Жулиета е болна. Той знае, че момичето обича Ромео, че двамата са се срещали тайно и че копнеят за мир между двата враждуващи клана, който ще им позволи да бъдат заедно. Докато Капелио отхвърля аргументите на Лоренцо, се появява Пратеник на Монтеки (Ромео инкогнито) и предлага враждата между двата рода да се прекрати със сватбата на Жулиета и Ромео. Много ядосан, Капелио отхвърля плана.

ІІ картина
Стая в покоите на Жулиета. Девойката горчиво оплаква тъжната си съдба като съпруга на Тебалдо. Идва Ромео и отчаян ѝ казва, че всякаква надежда за мир между семействата им е пропаднала, затова я умолява да избягат заедно. Но Жулиета е разкъсвана от съмнения. Тя отказва да изостави баща си, дома и близките си. Когато Капелио и Тебалдо влизат, за да я заведат до олтара, Ромео избягва.

ІІІ картина
Нощ. Вътрешен двор в двореца на Капелио. Залите са осветени за сватбеното тържество. Ромео среща Лоренцо, който симпатизира на двамата влюбени и му казва, че с хората си ще нападне двореца, за да попречи на сватбата на Жулиета с Тебалдо. По време на атаката Ромео отново моли Жулиета да избяга с него. Капелио и Тебалдо, които ръководят защитата на двореца, откриват Ромео и Жулиета заедно. Ромео е принуден да признае любовта си пред своите врагове.

Второ действие
І картина
Нощ. Докато битката в двореца на Капулети продължава, Жулиета е останала сама и е ужасена от случващото се. Тя се страхува както за баща си, така и за любимия. Лоренцо ѝ предлага да изпие отвара, от която ще изпадне в безсъзнание и ще изглежда като мъртва. След като я положат в гробница, тя ще се събуди и ще може да избяга с Ромео. Жулиета изпива отварата. Капелио ѝ заповядва да чака съпруга си до изгрев, като се надява да попречи на Ромео да я отвлече. Но Лоренцо я отвежда. Подозирайки доктора, Капелио нарежда да го арестуват. Така Лоренцо не успява да предупреди Ромео за отварата, която е изпила Жулиета.

ІІ картина
Близо до двореца на Капелио. Отчаяният Ромео е предизвикан на дуел от Тебалдо. Докато се подготвят за битка, приближава погребална процесия и двамата с ужас разбират, че Жулиета е мъртва.

ІІІ картина
Гробницата на Капулети. На преден план е гробът на Жулиета. Всички близки, които са я оплакали, си тръгват. Остава Ромео. Полудял от скръб, той поглъща отрова. В този миг Жулиета се съвзема, но само за да открие Ромео умиращ. Девойката не е в състояние да понесе смъртта на любимия. Тя изважда кинжала от пояса му и се пробожда в сърцето. Преследвани от рицарите на Монтеки, Капелио и хората на Капулети бързат, за да успеят да заловят омразния Ромео. Но откриват само телата на мъртвите влюбени. Капелио пита: "Убити! От кого?". А отговорът е: "От теб, безмилостни човече...".
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45