Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Галев: Електронната рецепта е пътят, но се случи твърде бързо

Снимка: БГНЕС

Петър Галев, изпълнителен директор на Credo Web – Национална виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването, прави коментар в "Нашият ден" на теми от здравния сектор.

В предаването той сподели, че преди седмица е била стартирана специална виртуална дискусия, насочена към лекари и фармацевти, която се е фокусирала върху електронните рецепти. Галев споделя, че реакцията на лекарите към тази инициатива е била негативна. Изглежда, че главната причина за това е бързината, с която е била въведена системата, а не необходимостта от самата система.

По неговите думи съществуват и обективни фактори, допринасящи за липсата на лекарства в цяла Европа. Галев подчертава важността от знание и разбиране на целия процес – от изписването на рецептата до приложението на лекарството при пациента. “Пътят е електронната рецепта“, казва той.

Друг проблем, на който се спира Галев, е разрастването на болничната помощ в страната и липсата на ефективна доболнична помощ.

"Много от дейностите могат да се извършват в доболнични условия. Броят на лекарите и сестрите не се увеличава, а напротив намалява, защото голяма част от тези, които завършват си търсят реализация в чужбина. Дори да откриваме повече болници, няма кой да работи в тях“, казва той.

Според Галев е по-мъдро да се инвестира повече в здравеопазването и здравните вноски, а след това да се очаква, че този сектор ще покрие нуждите на пациента.

Относно частните болници Галев споделя, че те не трябва да се разглеждат по различен начин спрямо пациентите, тъй като повечето от тях работят на договор с Националната здравноосигурителна каса или искат да го правят. Тук следва да се отбележи, че чисто частните болници са малцинство.

В заключение Галев изразява подкрепа за идеята за възстановяване на неотложната помощ в поликлиниките, като счита, че това би било изключително полезно за намаляване на заетостта на Спешната помощ и тя да започне да се ползва само за тежки случаи.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08