Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Галев: Електронната рецепта е пътят, но се случи твърде бързо

Снимка: БГНЕС

Петър Галев, изпълнителен директор на Credo Web – Национална виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването, прави коментар в "Нашият ден" на теми от здравния сектор.

В предаването той сподели, че преди седмица е била стартирана специална виртуална дискусия, насочена към лекари и фармацевти, която се е фокусирала върху електронните рецепти. Галев споделя, че реакцията на лекарите към тази инициатива е била негативна. Изглежда, че главната причина за това е бързината, с която е била въведена системата, а не необходимостта от самата система.

По неговите думи съществуват и обективни фактори, допринасящи за липсата на лекарства в цяла Европа. Галев подчертава важността от знание и разбиране на целия процес – от изписването на рецептата до приложението на лекарството при пациента. “Пътят е електронната рецепта“, казва той.

Друг проблем, на който се спира Галев, е разрастването на болничната помощ в страната и липсата на ефективна доболнична помощ.

"Много от дейностите могат да се извършват в доболнични условия. Броят на лекарите и сестрите не се увеличава, а напротив намалява, защото голяма част от тези, които завършват си търсят реализация в чужбина. Дори да откриваме повече болници, няма кой да работи в тях“, казва той.

Според Галев е по-мъдро да се инвестира повече в здравеопазването и здравните вноски, а след това да се очаква, че този сектор ще покрие нуждите на пациента.

Относно частните болници Галев споделя, че те не трябва да се разглеждат по различен начин спрямо пациентите, тъй като повечето от тях работят на договор с Националната здравноосигурителна каса или искат да го правят. Тук следва да се отбележи, че чисто частните болници са малцинство.

В заключение Галев изразява подкрепа за идеята за възстановяване на неотложната помощ в поликлиниките, като счита, че това би било изключително полезно за намаляване на заетостта на Спешната помощ и тя да започне да се ползва само за тежки случаи.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12