Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на месеца картината с е-рецепти ще бъде ясна

Аркади Шарков
Снимка: БГНЕС

В началото на тази седмица беше проведено извънредно заседание на здравната комисия, поради въвеждането на електронните рецепти. Българският лекарски съюз отправи критики към здравното министерство заради неизпълнените рецепти за антибиотици. Темата коментира пред Радио Пловдив здравният икономист Аркади Шарков.

Той смята, че големите промени биват съпровождани с дефекти, но ,,поради различни аспекти, включително и пандемията, не е подходено към тази политика с ясна и точна посока от страна на политиците, както и на НС’’.

Икономистът уточни, че основната причина за скоростното въвеждане на е-рецепти, е желанието на народните представители да осигурят по-голяма яснота на това какво се случва на лекарствения пазар, но най-вече на антибиотиците.

,,От МЗ бяха избрани тези две подгрупи лекарства, които са по-широко употребявани, а същевременно и фокус на дебати, когато става въпрос за дефицити’’ , коментира още Шарков.

За извънредното заседание, проведено вчера, Шарков поясни, че е обсъдено за спешните центрове да бъде направено ,,изключение за предписване и на бяла рецепта, но ще трябва тези дни да се вземе решение в тази посока дали ще се направи промяна в наредбата’’.

Възможните опции, които Аркади Шарков съобщи са ,,за спешните медицински центрове да има възможност да предписват бяла рецепта, а другата опция е информационното обслужване да направи технологично решение, което да позволи в динамика да бъдат изписвани рецептите. Ябълката на раздора обаче не беше електронната рецепта, а интересите на БЛС и фармацевтичния съюз’’.

Според него отправените остри критики между БЛС и фармацевтичният съюз е за генеричното изписване на антибиотици и лекарства за диабет, но ,,те не са обект на разговор, когато става въпрос за изписване на електронна рецепта’’.

Икономистът заяви, че се очаква обсъждане на казусите в МЗ и съвета по цени да вземат решение за организацията на регистрираните лекарства, но ,,тук не говорим за дефицит, а за търговска практика под друга форма’’.

Той обобщи, че към края на месец октомври картината с електронните рецепти ще бъде по-ясна, тъй като вече казусите на информационното обслужване намаляват и допълни, че ,,изхождайки от професията си на здравен икономист, смята, че изсветляването на пазара, особено за тези лекарства, е плюс по отношение на възможните решения за лекарствена политика’’, но ако генеричната замяна се случи би създава рискове за пазара.

За спешната медицинска помощ добави, че ще има възможност за хартиени рецепти, докато не се изчистят проблемите в синхронизацията на системите им.

Чуйте повече в интервюто на Живка Танчева със здравния икономист Аркади Шарков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10