Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на Рената Ското

Публиката обичаше Рената Ското. Великата певица си отиде от този свят в средата на август на преклонна възраст – 89 г. Съдбата ѝ бе отредила ролята на прима, а фенове и критици бяха в плен на нейната харизма. Насищаше всеки тон и фраза с емоция и драматизъм. Изграждаше ярки образи, които вълнуват и се помнят.

На 33 Рената Ското вече е звезда от световна величина. Пътят ѝ започва от Савона – градче в залива на Лигурия. Бащата бил пътен полицай, а майката – шивачка. Живеели съвсем скромно с оскъдни доходи, а любимо занимание на малката Рената са мини концертите на балкона на къщата им в центъра на Савона, като целта разбира се е: да я чуят възможно най-много хора. Получавала не само овации, но и …бонбони. "Виждате ли", ще напише по-късно в автобиографичната си книга Рената Ското, "Никога не съм пяла даром!"


Когато е на 16, семейният съвет решава: трябва да замине за Милано.

"В колежа Каносиане, който се помещава в манастир, монахините ме научиха да свиря на пиано. Разрешаваха ми два пъти седмично да ходя на уроци по пеене, макар на певиците тогава да не се гледаше с добро око.

През 1952 реших да се явя на престижния конкурс "Нови гласове" в Милано: при победа можех да разчитам на добра кариера. Направих безумен избор: явих се с арията на Виолета из "Травиата"– една от най-трудните, коварни опери особено за дебют! Журито ме изгледа снизходително, дори леко подигравателно, но постепенно промениха отношението си, наостриха слух и …буквално онемяха."


Така започва звездният път на Рената Ското. В съботната вечер (18 ноември от 20 часа) ще си припомним едно от върховите достижения на великата прима: Мадам Бътерфлай в едноименния шедьовър на Пучини. В ролята на Пинкертон – Пласидо Доминго. Лорин Маазел ръководи Амброзианския оперен хор и оркестър "Филхармония".

Рената Ското в ролята на Мадам Бътерфлай


Снимки - ФС на Рената Ското
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50