Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куба е имала цветна телевизия още през 1950 година

4
Снимка: Магдалена Гигова

Журналистическият късмет ме срещна с архитект Илия Миладинов (на снимката), съавтор на проекта за паметника на Христо Ботев в Хавана, заедно с кубинския скулптор Карлос Рохас. Монументът бе открит на 3 март 2023 година на емблематично за кубинската столица място – в края на крайбрежния булевард Малекон.

Илия заминава да учи архитектура в Хавана в края на 60-те години на миналия век и от тогава е неразривно свързан с Острова на свободата. Днес вече е пенсионер с прекрасна къща в София, но предпочита да преподава в страната, където е минала по-голямата част от живота му.

Той изненадващо разкри, че в Куба е имало цветна телевизия още през 1950 година, когато в България изобщо не сме знаели, че съществува дори черно-бяла.

Днес вече е пенсионер с прекрасна къща в София, но предпочита да преподава в страната, където е минала по-голямата част от живота му.

Затова архитект Миладинов ни разказва за Куба, каквато колкото и да я посещаваме като туристи, няма да опознаем никога.

Сладкодумният му разказ, чуйте в звуковия файл

Снимки: Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20

В Синята лагуна край Рейкявик няма нищо природно

Синята лагуна или Блауа Лоунид е една от основните забележителности на Исландия. Това е геотермален басейн, недалеч от Рейкявик, който отдавна е спечелил световна слава. Синята лагуна е абсолютно уникална, защото... няма други такива места на нашата планета. Тя се смята за отличителен белег на страната и привлича любопитни туристи от цял свят. Напливът е..

публикувано на 24.07.24 в 09:15

Осмо издание на Фестивала на етносите 2024 в Котел

На 26 юли в парк "Изворите" край Котел се открива традиционният Фестивал на етносите, багрите и котленския килим. От 2016 година организатор на събитието е Община Котел.  "Осмото издание на фестивала е тази година. Амбицията първата година беше да покажем богатата палитра от цветове на котленските килими, както и богатството на четирите..

публикувано на 23.07.24 в 17:15

Седенето – "новото пушене"

"Тихи убиици" наричаме вредните навици като пушене, пиене на алкохол, неправилно хранене. Хората не сме създадени да стоим на стол толкова дълго, колкото го правим, и тази промяна има своята висока цена . В "Науката не спи" Никола Кереков разкрива вредите от "новото пушене" – а именно седенето.  Застоялият живот е нещо, към което съвременният..

публикувано на 23.07.24 в 14:05