Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище "Иван Вазов" в Париж с благотворителна акция

Нашите мечти се нуждаят от вашата подкрепа!" – така започва призивът на Българското училище "Иван Вазов" в Париж, което празнува 10 години от основаването си.

Педагогическият екип на училището и Родителският съвет предлагат три благотворителни инициативи: международен литературен конкурс "Вълшебното перо", създаване на песен и видеоклип по стихотворението "Вазовчета" и юбилеен концерт на 19 май 2024 г. За трите проекта са нужни средства. Всеки може да дари колкото желае чрез специално откритата за целта сметка:

Дарения може да се правят чрез банков превод на сметката на сдружение "Христо Ботев" (nom Association Khristo-Botev, 

IBAN FR7610278060430002071860169, BIC CMCIFR2A, мотив за превода Vazovcheta)

За всяко дарение ще бъде издаден официален документ за данъчно намаление, който се признава в Европейския съд.

Зад този призив стоят имената на Генка Делакруа, председател на сдружение "Христо Ботев", съорганизатор на БНУ "Иван Вазов" в Париж, на Елена Бодоен, председател на Родителския съвет, и на доц. дпн Елена Сачкова, директор на училището. 

Основната цел на проекта “Вазовчета” е да се поощри интересът към българския език и култура. "Вазовче" е синоним на човек, който допринася за запазването и развитието на българския език по света. Има идея за създаване на  хубава песен и  видеоклип към нея, както и тяхното масово разпространение. Текстът е на стихотворението "Вазовчета", посветено на българския език. То е създадено от студиото по журналистика и творческо писане на БНУ "Иван Вазов" в Париж. Музиката е на Георги Зайков.

Замисълът е на 24 май 2024 г. песента "Вазовчета" да бъде масово разпространена чрез сайта, фейсбук страницата и Youtube канала на училището, чрез учители, родители, журналисти и приятели на училището и чрез българските медии. Песента ще стане химн на БНУ "Иван Вазов" в Париж и ще се изпълнява на всеки празник.

А международният литературен конкурс "Вълшебното перо" си поставя за цел да допринесе както за развитието на творческото мислене на децата и на тяхното умение да пишат на български, така и за утвърждаването на името на училище "Иван Вазов" като водеща институция в обучението по български език и литература. След като през последните пет години ученици на училището завоюваха над 400 награди от български и международни литературни конкурси, се предлага ново предизвикателство – конкурсът ще бъде обявен на 20 декември тази година. Петима утвърдени български писатели, начело със Здравка Евтимова, са дали съгласие да журират благотворително. Ще има и детско жури, чиито членове ще бъдат ученици от студиото по журналистика и творческо писане към БНУ "Иван Вазов" в Париж. Част от наградите ще бъдат връчени по време на юбилейния концерт на училището на 19 май 2024 г.. Най-добрите творби ще бъдат публикувани в училищния вестник "Вазовчета". Той се разпространява  в електронен вариант, но отпечатан и на хартиен носител, ще бъде траен спомен.

Димитрина Кюркчиева разговаря за благотворителната акция в “Артефир” с Янета Димитрова – преподавател в българското училище "Иван Вазов" в Париж.

Чуйте звуковия файл.

Снимки – Българско училище "Иван Вазов" в Париж

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изгнание и музика

Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря книгата "Изгнание и музика" на швейцарския писател, преводач, преподавател в Лозанския университет, философ и културолог Етиен Барилие. Авторът несъмнено е изключително ерудиран, книгата му е..

публикувано на 09.02.25 в 12:25
Станка Калчева и Боян Арсов в постановката

На театър между Ню Йорк и София

Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития  на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо Мастъроф, Джон Кандър и Фред Еб. Постановката на Ребека Фрекнал в нюйоркския The August Wilson Theatre , трансформиран до неузнаваемост, върви под заглавието "Кабаре в клуба Кит Кат"...

публикувано на 09.02.25 в 08:15
Владимир Молев

Литературният превод като имитиращ продукт

"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния отпечатък, който преводачът оставя в текста, и останалите добре познати ни ябълки на раздора в караниците около превода, като че ли все по-често се налага да си задаваме въпроса не дали един превод е..

публикувано на 08.02.25 в 12:45
Проф. д-р Минка Златева

Проф. Минка Златева представя "Ретроспекции към публичната комуникация"

"Ретроспекции към публичната комуникация" – проф. Минка Златева гостува в "Артефир", за да представи своята книга, посветена на приноса на Факултета по журналистика и масова комуникация в българското висше образование. "След 1989 година промяната в обществения живот наложи промяна и в образованието, и в дисциплините, които преподаваме във..

публикувано на 08.02.25 в 09:30
Уил Кокръл

Книга-разследване на американския журналист и писател Уил Кокръл

Как Еверест – връх първоначално обявен за невъзможен за изкачване, след това принизен до просто самоубийствен, се превръща във възможност, от която хиляди хора могат да се възползват? Отговорът на този въпрос търси американският журналист и писател Уил Кокръл в своята книга " Еверест ООД". Авторът прави над 120 интервюта с професионални..

публикувано на 08.02.25 в 08:05