На този ден, 20 декември, но през 1983 година, литературният свят загуби един от най-известните и обичани български писатели – Павел Вежинов. Неговата неповторима литературна стойност и умението му да създава магия с думите остават живи и вдъхновяващи и до днес.
Дъщерята на писателя, Павлина Делчева-Вежинова, разказа за баща си и за своята Коледна книга в предаването "Нашият ден".
"40 години си е пробен период, за да видим дали нещо остава или не остава. Слава Богу, баща ми остана в това море от книги. Някак успя да преплува през тези години, той се чете даже от младото поколение. Последната дума, която беше на листа на пишещата машинa, на недовършения му последен роман – "Войната на светулките" – беше думата "винаги", казва тя.
Павлина Делчева-Вежинова сподели и историята зад своята книга "Вярвай в чудеса". Тя разказа, че тази книга с приказки е резултат от години на размисли и вдъхновение. Започнала е да създава разкази, след като нейната дъщеря задавала въпроси за Дядо Коледа. Това дало началото на разказите за вълшебни събития и герои. С времето Павлина записала тези истории и ги предоставила на читателите. Този творчески процес е бил подкрепен и стимулиран от приятели, които настоявали да бъдат издадени.
Чуйте разговора в звуковия файл.
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и политики в Lege Artis разговаряме с д-р Петя Стратиева , председател на Национален алианс "Редки болести България". Европейската седмица на редките болести цели да въоръжи пациентите и..
Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната..
В рамките на рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се обсъди темата за автобусния транспорт в България и как подготвените промени в Закона за автомобилните превози могат да повлияят на хората в малките и големите населени места. Разговорът разкри тревожни факти и различни гледни точки относно съществуващите проблеми и възможните решения...
За последните 15 години у нас се е увеличил устойчиво делът на момчетата в първи клас с тежка форма на затлъстяване. Сред първокласниците в селата затлъстяването е нараснало трикратно. Това показва анализ на здравните институции в България, направен като част от инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата. Проучването от 2023..
Когато на правото му се завива свят – говори в "Нашият ден" литературният теоретик Камелия Спасова. Повод за разговора е семинарът "Световъртежите на юридическото: когато правото срещне литературата", част от инициативата "Литература и право". Събитието е организирано от секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg