Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вестникът като колекционерска ценност

Снимка: academicabooks.bg

Антонио Станоев притежава около 4500 вестника, които колекционира от 1990 година. Сред притежанията му има и такива стари издания, които не се намират дори в Националната библиотека. "Аз и до ден днешен събирам както стари отпреди 1944– та година, така и съвременни вестници– казва той- Започнах първоначално с първи броеве, както и юбилейни издания, когато печатът започна да замира добавих и последни броеве."

Според Антонио Станоев он-лайн изданията на медиите вече не могат да се наричат вестници, тъй като имат възможност непрекъснато да обновяват съдържанието си. Няма го и удоволствието от разгръщането на страниците. "По време на пандемията пререждах колекцията си и удоволствието беше голямо." – казва той.

Книгата "Преглед на печата. 100 интригуващи истории от старите вестници. (1884-1943)", която е издание на Сдружение Българска история е базирана изцяло на колекцията на Антонио Станоев. "Ако погледнем вестниците отпреди 100 години хората в нашата страна са се интересували от същите неща, както днес. Страстите не се променят. Скандали, политически, корупционни, проблеми с канализацията на София, много статии за бежанците след войните, отношенията България – Русия. Нищо не е се променило." Чуйте Антонио Станоев в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48

Плакатите на Стефан Десподов отново пред публика

На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..

публикувано на 06.01.25 в 14:46
Габриела, Луиза, Надин, Янислав, Верен и Християна Стоименова

Тийнейджърът в мен: Християна Стоименова

Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов.  Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц"  на сезона по..

публикувано на 06.01.25 в 14:29
Ангел Каралийчев

Изкуството в мен: "Новогодишна приказка" от Ангел Каралийчев

Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..

публикувано на 06.01.25 в 14:19

Колосите на софийската хардкор сцена "Вендета" се завръщат с голям концерт

Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..

публикувано на 06.01.25 в 14:11