Защо едно дете може да бъде отнето от двама здрави родители? 13-годишно момче се превърна в обект на тежък спор между родителите, лелята и бабата на детето, в който бяха намесени и социалните служби.
Момчето Рафаел самó е поискало да бъде настанено в дома на баба си, след като се стига до открит конфликт. Проверката на Държавната агенция за закрила на детето показва безспорни данни за упражнено насилие спрямо детето, както и опит на майката и бащата да го изведат зад граница, в противоречие с желанието му да остане да живее в София. Родителите отричат да са насилвали сина си и твърдят, че той е попаднал под вредно влияние, докато е прекарал последния месец при роднините си в България.
Каква е истината? Защо се стига до конфликт между роднините? Частният случай на Рафаел.
Коментар по темата прави адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида":
"За мен най-смущаващо е, че покрай тази история се създава един прецедент. Двама родители напускат територията на нашата страна, съответно с всички редовни документи, за да пътуват за Бразилия. Те не отиват в държава, в която има война или някакъв риск или опасност за здравето и живота на това дете. От друга страна, детето е непълнолетно (в случая дори малолетно – на 13 години).
Съгласно Закона за лицата и семейството, който е един от най-старите действащи закони , нас (1949), родителите са тези, които вземат решение, включително за пътуването на това дете. Т.е. формално не съществува никаква юридическа пречка, котано двамата родители са съгласни детето им да пътува зад граница и те заедно пътуват с него, да бъдат спрени на границата, защото детето заявило, че не желае да пътува. За мен това е крайно смущаващ факт, като юрист, защото, първо, малолетните лица не могат да вземат самостоятелно решения в своя живот. Като цяло в случая те са недееспособни – тяхната преценка за това кое е добри и лошо се замества от техните родители.
Разбира се, децата не трябва да бъдат обект на домашно насилие, малтретиране и само в тези случаи следва някой друг да защитава техните интереси вместо родителите.
Това дали е малтретиран Рафаел, могат да кажат органите на прокуратурата, полицията, разбира се – и психолози. Вероятно в тези производства, които предстоят, ще бъдат назначени техните съдебно-психологически експертизи."
Чуйте подробности от звуковия файл.
Снимка – БНР
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg