Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паралелните светове в новата книга на Франк Талис

Снимка: Издателство "Колибри"

Кои са петимата най-значими психотерапевти? Какво е общото между психоанализата и изкуството на Караваджо, Едуард Хопър и Едвард Мунк? Отговорите търси Франк Талис в книгата "Как да живеем в ерата на тревожността", която Александра Александрова представя в "Нашият ден".

Талис е клиничен психолог и писател – автор на много добра криминална поредица, основана на психологията. В най-новата си книга английският психолог и писател изследва паралелно света на изкуството и този на психоанализата. Тънката нишка, която читателят може да проследи в 15-те глави на книгата, е свързана с творчеството на популярния американски художник Едуард Хопър, в което натрапчиво присъства самотата.

В предговора на "Как да живеем в ерата на тревожността" Талис казва нещо притеснително – животът става много по-достъпен, богат и цветен, но ние, хората, ставаме по-тъжни, тревожни и депресирани. Психотерапията е надежден начин за лекуването на травмите, но доколко нейната история и имената на значимите психотерапевти са познати днес – това е един от въпросите, които по оригинален начин Талис задава. По думите на Александрова книгата е насочена към всеки,  който се вълнува от темата дори и без да има натрупани научни познания в сферата на психологията или изкуството.

Александрова акцентира върху това, че себепознанието е процес, който най-успешно може да се случи с помощта на психотерапевт. Така наречената "поп психология" в днешно време предлага разнообразни лесносмилаеми трикове, видеа, книги за справяне с тревожността и самопомощ – според Александрова, те са ненадеждни и обещават невъзможен бърз ефект.  

Това, което Талис предлага в книгата си, е чрез начина, по който разглеждаме и наблюдаваме детайлно изкуството, да се научим да наблюдаваме и самите себе си, обяснява Александрова. В паралелното пътешествие в изкуството и към самите нас, Талис не дава еднозначен отговор на зададения в заглавието въпрос, а само подава ключове, които всеки един читател може да изпробва върху себе си в търсенето на идентичност и преодоляването на несигурността.  

Александрова обръща внимание, че на пазара все още може да се намери и книгата на Талис, озаглавена "Неизлечимият романтик". В нея клиничният психолог умело и с художествен усет смесва истории на свои пациенти, свързани с обсебващата любов и границата между реалните взаимоотношения и имагинерните обсесии – още една тема, с която всеки от нас се е сблъсквал поне веднъж в живота си.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28