В Световния ден на театъра – 27 март, Съюзът на артистите в България връчи тазгодишните награди "Икар”, които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
В категорията "Дебют" беше отличен младият актьор Калоян Желев.
"Подобни награди не трябва да ни възгордяват прекалено. Да, трябва да сме доволни от себе си, но при всички положения трябва да сме здраво приземени и да продължаваме да работим", сподели в "Артефир" Калоян Желев.
Наградата е за ролята на Кристофър в спектакъла "Странна случка с куче през нощта" по едноименния роман на Марк Хадън. Постановката е на Боян Иванов в Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе.
Калоян Желев завършва актьорско майсторство в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през есента на 2023 година, в класа на проф. Атанас Атанасов. Дебютната си роля на професионална сцена получава след спечелен кастинг, обявен от режисьора на спектакъла Боян Иванов.
Така още в началото на творческия си път в театъра младият актьор се изправя пред изпитанието да бъде два часа непрекъснато на сцената, превъплъщавайки се в образа на 15-годишното момче Кристофър, което е диагностицирано с Аспергер аутизъм.
"Историята представя един проблем, който е доста сериозен и може би даже наслояващ се напоследък, тъй като може би все повече деца се раждат с подобни заболявания.
Най-важното е, че хората, след като излязат от залата, гледали това представление, са усмихнати, замислени. Надявам се да са една идея по-толерантни, тъй като ние тук, в България, нямаме познание в тази област, а това са едни нормални хора всъщност – и те, както нас, са нормални. Даже и аз, преди да работя по този текст, сигурно и аз не съм ги гледал нормално".
Целия разговор с Калоян Желев можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg