ООН отбелязва 30 април като Международен ден на джаза от преди 12 години. Предложението за тази дата идва от българската Ирина Бокова, която по това време е генерален директор на ЮНЕСКО. Целта на този специален ден е да обедини различни общности, музиканти и почитатели на джаза от цял свят, които да се съберат и да празнуват неговото безценно културно наследство.
Един от българските представители на джаза е Невена Григорова, певица и барабанистка в групата Wet Pebbles. В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден“ тя споделя, че за нея джазът е нещо много специално, свързано със свобода и импровизация, както и със срещи с интересни хора. За Невена джазът е начин за близко общуване и изразяване на себе си.
"Импровизацията е много важна, – казва тя. – тя може да присъства във всяка сфера, а за да се случи, трябва да сме отворени да слушаме другия. В музиката, както и в другите наши дейности, трябва да можем да реагираме на момента, да сме пластични."
За групата Wet Pebbles пластичността е ключов елемент. Те започват като женско трио, по-късно към тях се включва мъж-басист. Всеки член на групата пее и свири на инструмент, което създава уникално и динамично изживяване за тях и за техните слушатели.
За Невена джазът е стил, който обединява музикантите на различни нива на една сцена. Той предоставя възможности за постоянно развитие и изразяване без граници. Тя се надява, че музикантите ще продължат да развиват и да споделят своята страст към джаза, защото това е изкуство, което остава ценно съвместно преживяване.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..
"И аз слязох" е роман за безстрашни читатели – за всеки, носещ кръста на своята съдба и питащ се откъде идват доброто и злото. В "Артефир" авторът Владимир Зарев представя основните мотиви в книгата, която от 1 април може да бъде намерена в книжарниците. В романа "И аз слязох" Зарев прави дързък опит да обясни нашето съществуване през..
Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно подкопава установените представи. Като добавим и загатнатият уж криминален момент с неустановената самоличност на един труп, открит случайно, нещата още повече се заплитат. Читателят е въвлечен..
В редакция "Хумор и сатира" сме хора пластични, приспособими и промени в климат, време или местоположение не ни плашат, посрещаме ги добре. Такъв е случаят и с това издание на "Голямата къща на смешните хора", което само тази неделя ще започне в 23 часа. В него който е буден, може да чуе: - "Истинските новини" – "Евробарометър" изследва в кои..
Градската художествена галерия – Пловдив показва изложба керамична скулптура на художника, керамик и скулптор Александър Стефанов в Първа зала на голямата Постоянна експозиция. В "Артефир" директорът на галерията Красимир Линков изразява своята благодарност, че Александър Стефанов е инициирал тази специална експозиция, като е предоставил..
В рубриката "Разговорът" днес имаме удоволствието да ви представим една от онези личности, които със своето присъствие преобразяват обикновения ден в нещо..
Как един журналист бе добавен в поверителна група на администрацията на президента Доналд Тръмп в приложението "Сигнал". Кой е Джефри Голдбърг,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg