Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Науката като част от културата на града

Снимка: Софийски фестивал на науката

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май).

Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община.  

Костова съобщава, че програмата на фестивала включва над 120 заглавия, описани по тема, възраст и дата. За хората с деца са предвидени успоредни събития, за да може малките посетители на фестивала да имат интересни занимания, докато родителите им се запознават с някоя вълнуваща тема в съседната зала.

В програмата са включени и 12 чуждоезични събития – на английски, френски и испански – като за всяко от тях е осигурен превод, допълва Костова. Тя подчертава, че организаторите са се постарали да подредят активностите по такъв начин, че посетителите да могат да обърнат внимание на темите, от които се интересуват.

Тематични акценти ще бъдат Космосът, климатичните промени, здравето и иновациите. Във всяко едно от направленията ще присъстват изтъкнати учени, работили в световни научни екипи. Във фестивалната книжарница посетителите ще имат възможността да закупят научна литература и да получат автограф от авторите.

Закриващото събитие на фестивала ще отбележи две важни годишнини – 70 години от основаването на ЦЕРН, както и 25 години, откакто България е част от този най-грандиозен експеримент на земната научна мисъл. Костова споделя, че събитието ще бъде изградено на основата на въпроси от публиката, които всеки желаещ може да зададе предварително. За най-добрите въпроси ще има награди.

Здравето е сред основните акценти във фестивалната програма, заявява Костова и изрежда някои от темите – биомедицински проучвания, изкуственото оплождане, проектът за проучване на генома на България, човешкият имунитет, физиката на готвенето, приносът на кучетата към човешкото здраве, експериментите с рибозоми.

Фестивалът ще отдаде почит на Мария Кюри – единствената носителка на Нобелова награда в две различни области – химия и физика. Предвидена е кинопремиера на филма, посветен на жената, променила лицето на науката.

Фестивалното времепространство е 9-12 май‚ "София тех парк" ! 

Снимка – Софийски фестивал на науката 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05
проф. Ана Кочева

Къде е българската лингвистична география на европейската научна карта

Създаването на карти и атласи, които проследяват областите на разпространение на различни особености на езиците с техните диалекти, е един от практическите аспекти на лингвистичната география. В България има сериозна традиция и постижения на световно равнище в тази област на езикознанието. Основите на европейската лингвистична география са поставени..

публикувано на 20.05.24 в 15:29
остров Оушън кей

Шест карибски държави – на един дъх

Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я..

публикувано на 19.05.24 в 15:05
Росен Гацин

Росен Гацин: С ателието по родословие ще предизвикам младите

Кодовете на идентичност са основата на генеалогията, наука, която се занимава с родословията, с произхода на човека, с родословните връзки, с наименованията на различните членове на фамилията и точно родословието и фамилните връзки. Кодовете на идентичност ни отличават като индивиди и като хора, заяви в предаването "Следобед за любопитните" гл...

публикувано на 17.05.24 в 13:34