Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас 2024: Какво се случи на деветия географски фестивал?

| обновено на 07.05.24 в 11:58

След фестивалите в Ямбол през 2015 г., Казанлък през 2016 г., Пазарджик през 2017 г., Русе през 2018 г., Стара Загора 2019 г., двата онлайн фестивала през 2021 и 2022 г. и София 2023 г. отправяме поглед към деветия по ред географски фестивал в България. На 27 и 28 април 2024 г. Бургас беше и географска столица на България, ставайки седмият град, приемащ Фестивала!

Българският географски фестивал, който се провежда ежегодно от 2015 година, има роля в образователния и културен живот на страната. Профилът на участниците е разнообразен - от ученици и студенти до преподаватели и представители на бизнеса, споделя в интервю за предаването "Нашият ден" доц. д-р Евгения Сарафова от Геолого-географския факултет на СУ.

"Фестивалът стартира през 2015 година в Ямбол, благодарение на ентусиазма на г-жа Радка Цингова, преподавател по география", разказва доцент Сарафова. Сред вдъхновителите на събитието е и проф. Румен Пенин, който е основен двигател на инициативата.

Доцент Сарафова посочва също значението на ГИС (Географските информационни системи) в съвременното образование. "ГИС е технология, която съчетава класическата география с иновативни методи за анализ на пространствени данни, широко използвана дори в управлението на градския транспорт", обяснява тя.

Преподавателката е и автор на първото българско учебно помагало по картография, което се представя във формат на онлайн ресурс. "Исках да създам място, където мога да споделям своите презентации и знания със студентите, като подхождам към картографията като към занаят, който трябва да се учи чрез практика", казва тя.

За учениците, участващи в географския фестивал, са организирани различни състезания, включително отборната "Географияда", както и индивидуални надпревари, които предизвикват креативност и сплотяват младите хора.

Инициативата продължава да вдъхновява и свързва хора с интерес към географията и да разкрива нови образователни възможности за младите, впечатлявайки с мащаба и значимостта си в българското образователно пространство.

Евгения Сарафова е и автор на първото българско помагало по картография.

"Да, това е един сайт, който направих навремето, когато още нямах нищо написано. Исках да има място, в което да качвам презентациите ми за студентите. Гледах максимално да обхвана различните аспекти на картографията, такава, каквато аз я виждам. Картографията е много практически ориентирана дисциплина, тя е свързана с много практика и даже обичам да казвам, че тя е занаят и трябва да се учи с правене, а не толкова с четене", посочва тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45