С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във времена на политически катаклизми и обрати в стопанския живот на държавата, за да стигне до изпитанията на двадесет и първото столетие.
Предисторията на земеделското училище в квартал "Образцов чифлик" край Русе започва още преди Освобождението в тогавашния Дунавски вилает на Османската империя, управляван от реформаторски настроения управител Мидхат паша, който решава да създаде нумуне чифлик, т.е. образцов чифлик по западен модел, подобно на фермите школи във Франция.
Още в първата година от живота на свободното Княжество България, убедени, че земеделието е гръбнакът на стопанството и просперитета на младата държава, правителството и монархът прегръщат идеята за образоване на бъдещите земеделци според постиженията на съвременната наука и практика. (Почти по същото време земеделско училище се открива и в Садово, Източна Румелия, останала според злощастния Берлински договор османска провинция). Така през 1879 г. близо до Русчук в някогашния образцов чифлик е открито първото низше практическо земеделско училище.През 1883 г. със закон то става Държавно практическо мъжко училище с тригодишен срок на обучение.
За близо век и половина история училището претърпява различни преобразувания и с малки прекъсвания продължава да обучава бъдещи земеделски стопани. Не липсват драми, неразбиране, преминаване през национални трагедии като Първата световна война, когато учебните занятия прекъсват, а учениците и учителите отиват на фронта или след военния преврат от 19 май 1934 г., когато училището е закрито за две години, а после отново е открито. През 1952 г. "Образцов чифлик" става Селскостопански техникум, а от 2003 г. е професионална гимназия.
Днес, както много професионални училища в страната, особено тези, които подготвят за традиционни базови специалности, Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев" е изправена пред много сериозен проблем – при изобщо намаления брой деца все по-малко са тези, които се ориентират към специалности, свързани със селското стопанство, въпреки добрата реализация, която осигуряват. Екипът на гимназията търси начини да се справи чрез откриване на нови специалности, дуално обучение в сътрудничество с водещи фирми, практики в чужбина, извънкласни занимания.
В епизода участват доц. Илиана Петкова от Факултета по педагогика на Софийския университет, ръководителка на проекта "Столетниците или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще", д-р Петър Добрев, гл. ас. в Историческия факултет на Софийския университет, Милена Досева, директорка на гимназията, учителите Магдалена Димитрова, Калоян Тодоров и Станица Илиева, бившите възпитаници на гимназията – Даниела Гавазова, д-р Георги Гавазов, управител на ветеринарна клиника и Тодор Тодоров, ветеринарен техник.
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
Ловешкият драматичен театър "Борис Луканов" гостува на сцената на Народния театър "Иван Вазов" със спектакълът "Илинден" по творби на Димитър Талев и Пейо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg