Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във времена на политически катаклизми и обрати в стопанския живот на държавата, за да стигне до изпитанията на двадесет и първото столетие.

Предисторията на земеделското училище в квартал "Образцов чифлик" край Русе започва още преди Освобождението в тогавашния Дунавски вилает на Османската империя, управляван от реформаторски настроения управител Мидхат паша, който решава да създаде нумуне чифлик, т.е. образцов чифлик по западен модел, подобно на фермите школи във Франция.


Още в първата година от живота на свободното Княжество България, убедени, че земеделието е гръбнакът на стопанството и просперитета на младата държава, правителството и монархът прегръщат идеята за образоване на бъдещите земеделци  според постиженията на съвременната наука и практика. (Почти по същото време земеделско училище се открива и в Садово, Източна Румелия, останала според злощастния Берлински договор османска провинция). Така през 1879 г. близо до Русчук в някогашния образцов чифлик е открито първото низше практическо земеделско училище.През 1883 г. със закон то става Държавно практическо мъжко училище с тригодишен срок на обучение.


За близо век и половина история училището претърпява различни преобразувания и с малки прекъсвания продължава да обучава бъдещи земеделски стопани. Не липсват драми, неразбиране, преминаване през национални трагедии като Първата световна война, когато учебните занятия прекъсват, а учениците и учителите отиват на фронта или след военния преврат от 19 май 1934 г., когато училището е закрито за две години, а после отново е открито. През 1952 г. "Образцов чифлик" става Селскостопански техникум, а от 2003 г. е професионална гимназия.

Днес, както много професионални училища в страната, особено тези, които подготвят за традиционни базови специалности, Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев" е изправена пред много сериозен проблем – при изобщо намаления брой деца все по-малко са тези, които се ориентират към специалности, свързани със селското стопанство, въпреки добрата реализация, която осигуряват. Екипът на гимназията търси начини да се справи чрез откриване на нови специалности, дуално обучение в сътрудничество с водещи фирми, практики в чужбина, извънкласни занимания.


В епизода участват доц. Илиана Петкова от Факултета по педагогика на Софийския университет, ръководителка на проекта "Столетниците или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще", д-р Петър Добрев, гл. ас. в Историческия факултет на Софийския университет, Милена Досева, директорка на гимназията, учителите Магдалена Димитрова, Калоян Тодоров и Станица Илиева, бившите възпитаници на гимназията – Даниела Гавазова, д-р Георги Гавазов, управител на ветеринарна клиника и Тодор Тодоров, ветеринарен техник.

Снимки: Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15

В Кан честват 800 епизода и 18-и рожден ден на "Без багаж"

18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..

публикувано на 19.12.24 в 13:15