Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

Конституционният съд обяви за противоконституционна съдебната медиация, предвидена в Закона за медиацията и в Гражданския процесуален кодекс

Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове. Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида":

"Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един спор от различно естество. Като в случая спорещите страни се подпомагат от едно трето лице (лица), действащи за изясняването на спорните моменти и евентуално за достигането на решението на спора.  

Медиаторите трябва да са безпристрастни, неутрални по време на процедурата, да уважават мнението на всяка от страните по спора. Самите медиатори трябва да действат добросъвестно и не могат да дават правни съвети и да изразяват становище по спора. Целта е само да подпомогнат страните да достигнат, ако е възможно, разбира се, до някакво взаимно приемливо споразумение. 

По мое мнение се засили интересът към процедурата медиация и възможностите, които дава. Засили се интересът не само на юристите, но и на други граждани за обучение по въпросите на медиацията. Това е и една европейска тенденция.

Решението на Конституционния съд от 1.07.2024 г., в което се отмени задължителната съдебна медиация, предизвика много дебати и е обект на внимание от много практикуващи юристи, както и от страна на академичната общност. Защото чрез това решение Конституционният съд обяви за противоконституционна съдебната медиация, която беше предвидена в Закона за медиацията и в Гражданския процесуален кодекс. Мотивите за тази отмяна са свързани със засягането на свободата на всяка от страните. Също така се констатира и една вътрешна противоречивост, несъвместимост между поставените цели и средства за постигането. В решението на Конституционния съд се посочва, че едва ли не пресилената задължителна медиация противоречи на доброволността на процедурата и на избора на медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове. Друг посочен аргумент е, че съдебната процедура се утежнява посредством медиацията, вместо да се облекчава.

Като цяло Конституционният съд посочва, че тази уредба поставя под съмнение навременното предоставяне на поисканата защита на правата от съда и по този начин това забавяне може да лиши от съдържание, да обезсмисли самото предоставяне на търсената защита.

Много интересно е и тълкуването на Конституционния съд и по един от оспорваните въпроси – за разноските по медиация. Конституционният съд посочва, че се стига до един парадокс. Страната, отказала медиацията, трябва да понесе разноските на това неосъществено производство, независимо че е спечелила делото. Това, според Конституционния съд, нарушава изискванията и принципите на правовата държава и е в отклонение от общия принцип, предвиден от чл. 78 от ГПК. 

Какви законодателни промени се очакват в областта на медиацията – изменения и допълнения в Закона за медиацията, нов законопроект и обществено обсъждане; Медиацията в извънсъдебните центрове по медиация – уредба; Статут, устав и Етичен кодекс на Националната камара по медиация; Какви са предимствата на медиацията; Как да изберем медиатор; С какъв акт завършва медиацията – чуйте подробно от звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45