Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Свищовската търговска гимназия

9
Снимка: Венета Гаврилова

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г.

Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от Димитър Шишманов, но след година е принудено да затвори заради трудности с издръжката и пречки от османската власт.

През септември 1883 г. в Русе учителката Анна Винтер, сестра на първия главен инженер на град Русе Едуард Винтер, открива немско училище за децата на значителната немска колония в града. С годините училището се оформя като немско практическо търговско училище, от 1906 г. се открива търговска гимназия, в която от началото на ХХ век учат предимно български ученици. Днес неин приемник е русенската Професионална гимназия по икономика и управление "Елиас Канети".

Не е случайно, че търговски училища се откриват тъкмо в големите дунавски пристанищни градове Свищов и Русе. Още преди Освобождението те са най-значимите търговски центрове, "врата" към Европа. Оттам минават стоките на някои от най-големите български търговци. Търговията остава един от основните клонове на стопанския живот на свободна България.

Търговската гимназия в Свищов дължи съществуването си на благодетеля Димитър Хадживасилев, който дарява 240 хиляди златни лева, за да се открие в града на родителите му "реално училище или класическа гимназия на негово име, в която да се преподава и политическа икономия”. Сградата на гимназията е изненадващо разкошна спрямо представите ни за съвременно действащо училище. Завършена е през 1895 г. по проект на виенския архитект Паул Бранк и е умалено копие на виенски университет.

Още от създаването на училището грижата за издръжката и функционирането му е поверена на почтени и отговорни граждани, членове на така наречената "ефория", старата гръцка дума за настоятелство. Можем и днес да я прочетем върху надпис на една сграда в Свищов, малка запазена част от имуществото на търговската гимназия.

Доброто име и богатата история безспорно са плюс за училището, но то, както всички други, трябва да се бори с изпитанията на времето при силна конкуренция и драстично намалял брой деца. Педагогическият екип реагира на предизвикателствата като въвежда модерни специалности, новаторски подходи и извънкласни дейности.

В историята на свищовската търговска гимназия, едно от първите професионални училища в България, отново виждаме как създаването, управлението, поддържането и развитието на една учебна структура от онези първи времена на съграждане на новата ни държава, само по себе си е предприятие, част от реалния стопански и културен живот на времето. То е дело на прозорливи, предприемчиви и почтени люде, добре знаещи собствения си интерес, но и отговорни и загрижени за общото, в чието бъдеще влагат средства и труд. Ще намери ли нашето време своята формула за създаване на бъдеще и по-конкретно на училища, които да служат на живота, на хората… В такива като по чудо запазени  и живи места като училищата с вековна история всъщност търсим ключ към отговора на този въпрос.

За историята и настоящето на Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов разказват главният учител Альоша Кушлов, преподавател по история и география, дългогодишната учителка по счетоводство и финанси Диана Илиева-Атанасова, младите учители Цветелин Борисов и Милена Борисова, учениците Борислав, Виктор и Богдан, бившите възпитаници Айхан Ахмедов и Лиляна Борисова. С факти за стопанската история и професионалното образование се включват доц. Илиана Петкова, ръководителка на екипа на проект "Столетниците  или най-старите професионални училища в България – минало, настояще и бъдеще" и историкът д-р Петър Добрев. 

Снимки: Венета Гаврилова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Николова

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05