Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

| обновено на 27.08.24 в 09:48
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.
Снимка: БТА

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън подчерта в изявление, че атаките срещу енергийната мрежа на Украйна са недопустими.

Във Виница, един от градовете, засегнати от обстрела, се намира журналистката Николета Атанасова, която стана свидетел на нападенията. В ефира на предаването "Нашият ден" тя разказа как от ранните часове на вчерашния деня започнали въздушни сирени, които сигнализират опасност. "Малко по-късно започнаха да летят дронове и ракети, а защитните системи заработиха, за да ги свалят. Това беше смущаваща гледка – небето над Украйна, което обикновено е спокойно, сега бе изпълнено с опасност", сподели тя.

Атанасова допълва, че по-късно през деня е разбрала за невзривен дрон, паднал в местна река, което предизвикало акции за ограничаване на неговото движение във водата. В Кривой Рог пък е засегнат хотел, където са загинали двама журналисти.

Журналистката подчертава, че в Украйна в момента има режим на тока, който се прилага по различен начин в различните региони. Въпреки трудностите, хората са намерили начини да се справят – генератори са налични почти до всяка къща и заведение.

"При хората вече няма страх и паника, защото това се случва твърде често. Украинците са много сплотени, не чакат помощ от държавата, а сами поправят каквото могат. Виждат се стрелки по земята, които указват най-близките убежища", разказва тя. Атанасова споделя, че убежищата са добре организирани и не приличат на тъмните мазета, които повечето от нас си представят – в тях има мивки, заредена храна, ток и зарядни за телефони.

Тя също така отбелязва, че съществуват множество онлайн групи за психологическа подкрепа, които работят денонощно. В тези групи психолозите предоставят безплатна помощ на всички нуждаещи се.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31