Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

| обновено на 27.08.24 в 09:48
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.
Снимка: БТА

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън подчерта в изявление, че атаките срещу енергийната мрежа на Украйна са недопустими.

Във Виница, един от градовете, засегнати от обстрела, се намира журналистката Николета Атанасова, която стана свидетел на нападенията. В ефира на предаването "Нашият ден" тя разказа как от ранните часове на вчерашния деня започнали въздушни сирени, които сигнализират опасност. "Малко по-късно започнаха да летят дронове и ракети, а защитните системи заработиха, за да ги свалят. Това беше смущаваща гледка – небето над Украйна, което обикновено е спокойно, сега бе изпълнено с опасност", сподели тя.

Атанасова допълва, че по-късно през деня е разбрала за невзривен дрон, паднал в местна река, което предизвикало акции за ограничаване на неговото движение във водата. В Кривой Рог пък е засегнат хотел, където са загинали двама журналисти.

Журналистката подчертава, че в Украйна в момента има режим на тока, който се прилага по различен начин в различните региони. Въпреки трудностите, хората са намерили начини да се справят – генератори са налични почти до всяка къща и заведение.

"При хората вече няма страх и паника, защото това се случва твърде често. Украинците са много сплотени, не чакат помощ от държавата, а сами поправят каквото могат. Виждат се стрелки по земята, които указват най-близките убежища", разказва тя. Атанасова споделя, че убежищата са добре организирани и не приличат на тъмните мазета, които повечето от нас си представят – в тях има мивки, заредена храна, ток и зарядни за телефони.

Тя също така отбелязва, че съществуват множество онлайн групи за психологическа подкрепа, които работят денонощно. В тези групи психолозите предоставят безплатна помощ на всички нуждаещи се.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността?

Какви са предизвикателствата пред киберсигурността? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсредата?  Проф. д-р Илин Савов има над 25 години професионален опит в системата за сигурност на Република България. Преподавател е в няколко български университета и академии, експерт по киберсигурност.  Консултант е на предаването "Законът и..

публикувано на 04.04.25 в 12:40
Николай Генов

За хранителните кооперативи от първо лице

Николай Генов, родом от Чирпан, но гражданин на света, както сам се определя, е програмист, предприемач и е председател на УС на първия хранителен кооператив в София, както и организатор на фермерския пазар на Римска стена в София. Идеята за чиста храна съвсем естествено го води и до биологичните форми на земеделие и познанието за онези..

публикувано на 04.04.25 в 12:15

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

"Купи книга, дари надежда"- събира средства за училище в Русаля

Благотворителният базар "Купи книга, дари надежда" ще бъде проведен днес, между 10:00 и 17:00 ч ., в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се организира от Студентския съвет при Алма матер, а събраните средства ще бъдат дарени на училище за деца в неравностойно положение в търновското село..

обновено на 04.04.25 в 10:05