Как започва учебната година за фондация "Заедно в час", която се стреми да осигури качествен достъп до образование за всяко българско дете – разговор в "Нашият ден" с изпълнителния директор на фондацията Траян Траянов.
Качественото образование развива умения и нагласи у децата, които биха ги направили автори на своя живот, а не потребители и потърпевши, заявява Траянов и добавя, че особено в малките населени места много ученици нямат достъп до най-добрите образователни ресурси.
"Ние вярваме, че българското училище може и трябва да им помогне и като гражданска организация мобилизираме ресурс, за да подкрепяме българските училища в тази мисия.", казва Траянов.
За качествено образование са необходими добро училище и добър учител.
"Учителят е най-ключовата фигура в живота на едно дете в училище. Той е ментор, ролеви модел, създател на едно обогатяващо образователно преживяване. В българската образователна система много уважаваме учителите, но същевременно ги поставяме в ситуация, в която те трябва на мускули да изнесат всичко. Идеята не е учителят да бъде герой въпреки системата, а да бъде подкрепян от добре функциониращо училище.", споделя гостът.
Ето защо фондация "Заедно в час" фокусира своите усилия в подбор, подкрепа и насърчаване на учители и директори в българската образователна система. Траянов разказва за инициативата "Училища за пример" – обучителна програма за учители и директори, която да подобри управлението и преподаването в класната стая и да развива умения, актуални за XXI век.
По думите на Траянов е ключов въпросът какви задания се залагат в учебните планове и как се оценяват уменията на учениците. Нищо от нашето оценяване не измерва уменията на децата да бъдат бъдещи граждани и родители.
"Важно е да работим върху когнитивните способности, боравенето с информация, отсяване на надеждното от ненадеждното, решаването на казуси, социално-емоционалните умения, умението да познаваш себе си, да направляваш емоциите си, но и да взаимодействаш с околните по възможно най-конструктивния начин.", смята Траянов.
Отличният учител е този, който подхожда с грижа към учениците и има силно чувство за отговорност, казва Траянов. Например, ако едно дете почти не знае български език, обикновеният учител ще се примири със ситуацията. Отличният учител ще се запита как може да подкрепи това дете, за да научи то максимално бързо българския език.
Фондация "Заедно в час" съществува благодарение на щедростта на много дарители, споделя Траянов. Тези дарители са българи, които милеят за българската образователната система. Тъй като много от тях живеят в европейски държави и в САЩ, екипът на фондацията пътува често, за да запознава общностите с работата, постиженията и предизвикателствата, с които се
сблъсква на терен.
Тази вечер ще се случи такова събитие във Виена с домакинството на Посолство на България и общността на българите в Австрия.
В четвъртък предстои събитие в Лондон, а на 15 и 16 октомври в Силициевата долина, САЩ.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg