Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Радиоенциклопедия „Млади и жизнени с антиейджинг”: Хранене и качество на живот

Движението антиейджинг (от английски: спиране на стареенето) е ново, но философията, която то включва, съществува от векове. Може би първият философ и специалист по антиейджинг е Имхотеп, египетски лекар, който лекувал фараоните. Факт е, че някои от тях са..

публикувано на 27.01.12 в 12:09

Българската армия под знака на НАТО

Какво отличава съвременната ни армия, „малка” ли е тя и какви са нейните ценности; запазва ли се представата за българската храброст по време на военните мисии, в които страната участва; как ни приемат съюзниците от НАТО; каква е обществената информираност..

публикувано на 26.01.12 в 08:12

Радиоенциклопедия „Металите в еволюцията на човечеството”: Металите около нас и в нас

В заключителното предаване от поредицата ще стане дума за изненадващи свойства на металите, както и за приложението им в наши дни. Ще научим и за някои по-малко известни взаимодействия между човешкото тяло и металите. Събеседници: проф. Иванка Йорданова,..

публикувано на 24.01.12 в 14:00
Списанието

Радиоенциклопедия „Модата – от древността до днес”: Легендарни имена в модата на съвремието

Как се развива модата в края на ХІХ век, интересни факти за разпространения предимно в Германия и Австрия стил Бидермайер, отражение на модата в България, влияние на импресионизма и сецесиона върху идеите на модните дизайнери, революцията на Коко Шанел,..

публикувано на 24.01.12 в 13:56

Радиоенциклопедия „Нова България във военната история на Европа”: Побеждава ли българският войник на чужда земя

Ще очертаем мащабите на българското военно присъствие по време на Втората световна война: за първи път армията ни напуска българското землище, достига толкова далече в новата ни история - до Австрийските Алпи. Каква е мотивацията на българските победи в..

публикувано на 23.01.12 в 09:11

Радиоенциклопедия „Металите в еволюцията на човечеството”: Металите в митологията и в изкуството

Ще стане дума за тайнствеността, обгръщала производството и използването на метали още от древността – по днешните български земи, в шумеро-акадските култове, в гръцката митология, в японската култура. Как художниците усещат характера на различните..

публикувано на 19.01.12 в 15:59
Картечна позиция на българската армия на Южния фронт по време на Първата световна война - Македония, 1918 г.

Националната перспектива и Първата световна война

Помръква ли националният идеал след крушението, последвало Балканските войни: състоянието на българското общество и духът на българската армия; за какво воюват българите и какво мотивира избора на съюзници; знаменити и малкоизвестни битки през Първата..

публикувано на 17.01.12 в 08:45

Радиоенциклопедия „Модата – от древността до днес”: Ренесансът и модата в Европа

Как Ренесансът влияе на облеклото и как се променят вкусовете след „тъмното средновековие” - мода, формирана от картините на големите дворцови художници – Тициан, Микеланджело, Караваджо. Ще пътуваме из Флоренция и Венеция, ще научим как са се появили..

публикувано на 17.01.12 в 08:31
Тракийски меден рудник от епохата на халколита в месността

Радиоенциклопедия: „Металите в еволюцията на човечеството”: Металите в бита и в труда

Как металите постепенно са били откривани и използвани в различни етапи от човешката история – от каменно-медната, бронзовата, желязната епохи и в по-късни времена. Какво приложение са намирали различните метали във всекидневието на хората - в бита и в..

публикувано на 12.01.12 в 14:52
Облеклото във Византия.

Радиоенциклопедия „Модата – от древността до днес”: Модната линия по времето на византийската империя и ранното средновековие в Европа

Пътешествието в света на модата ще продължи, а следващата му спирка е Византия. Приемственост от античността, преплитане на множество и различни култури и традиции на населението, обитаващо пределите на Византийската империя. Как дрехите са се повлияли от..

публикувано на 11.01.12 в 14:10