Звукови хроники (1001 защо – Ефир знание)

четвъртък и петък
от 16.30 до 17.00 часа

Теми от историята на класическата, поп и рок музика, история на филмовата и театралната музика.

Екип: Елена Хубанова, Даниела Найденова, Наталия Илиева, Светлана Димитрова, Дарина Христова, Янина Богданова и Сибила Лилова

Публикации

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Детският албум на Чайковски

„Утре се заемам със сборник от миниатюри за деца. Отдавна мисля за това, че би било добре да допринеса за обогатяване на детската музикална литература, която съвсем не е достатъчна. Искам да направя поредица от откъси, сравнително лесни и със занимателни..

публикувано на 16.06.10 в 13:38

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Детският ъгъл на Дебюси

Да се пише музика за деца според някои е много трудна задача, а към това може да добавим, че и изпълнението на детска музика не е никак лесно. Защото именно в простотата е майсторството. През 1908 година Клод Дебюси завършва сюитата си „Детски ъгъл”,..

публикувано на 14.06.10 в 10:49

Музикална радиоенциклопедия: Изобразително изкуство и музика – великите художници и тяхната музикална среда

26 юли Музиката във времето на Леонардо Според Леонардо да Винчи живописта е „наука”, „законна дъщеря на природата, понеже е породена от природата”. Във Флоренция материалното положение на художниците по негово време било затруднено. Известно е, че..

публикувано на 04.06.10 в 08:43

Музикална радоиенциклопедия „Другият живот на музиката”: Петър Ступел – авторът на евъргрийни

В минутите за филмова музика днес припомняме композитора Петър Ступел – незабравимия автор на два уникални хита: „Зайченцето бяло” и „Лека нощ, деца”. За любителите на точната информация: роден е на 27 април 1923 в София, завършил е Българската държавна..

публикувано на 02.06.10 в 12:08

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Детските игри на Жорж Бизе

Продължаваме темата за музиката, посветена на децата – малките и големите… През 1871 година френският романтичен композитор Жорж Бизе създава своя 22-ри опус, озаглавен “Детски игри” – 12 клавирни миниатюри за 4 ръце. Всяка от пиесите има различен характер..

публикувано на 31.05.10 в 13:12

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Зоологическата фантазия на Сен-Санс

В деня на детето ви поднасяме нашия музикален подарък - “Карнавал на животните” от френския композитор Камий Сен-Санс. Тази неповторима зоологическа фантазия е създадена през месец февруари 1886 година в Австрия. Своята “музикална шега” за две пиана, две..

публикувано на 31.05.10 в 12:33

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Музикалното обучение - девет месеца преди раждане

13 юли Българският акцент във вътреутробното възпитание Продължаваме рубриката за въздействие на музиката при вътреутробното възпитание на още неродените бебета. В поредица от предавания ви запознахме с част от европейския опит по темата, а днес ще ви..

публикувано на 13.05.10 в 07:31
На снимката: Композиторът Георги Генков.

Музикална радоиенциклопедия в четвъртък: Другият живот на музиката - Георги Генков и яркият му поетико-лиричен почерк

В минутите за филмова музика днес, навръх именния му ден, ще поздравим един много важен за българското кино и театър човек - композитора Георги Генков. Той е творец с открояваща се естетика и стил в българския театър и кино от 60-те години до края на ХХ..

публикувано на 05.05.10 в 12:29

Музикална радиоенциклопедия „Упражнение по стил”: Светите братя Кирил и Методий – славянските просветители

Светите Кирил и Методий, известни още като солунските братя, са създатели и разпространители на първата славянска азбука – глаголицата. На името на Кирил е наречена създадената по-късно кирилица. За разпространяване на християнството сред славянските народи..

публикувано на 03.05.10 в 12:53
Свети Николай прилага божията заповед „да правим добро скришом и да не търсим за него светска слава”

Музикална радиоенциклопедия: „Упражнение по стил”: Покровителят на морето Свети Никола, Мирликийският Чудотворец

Свети Николай Чудотворец е източноримски духовник, епископ на град Мира Ликийска в областта Ликия. Приживе е известен като противник на езичеството и арианството. След смъртта си е почитан като светец и покровител на морето, реките и езерата; на децата; на..

публикувано на 30.04.10 в 10:33