Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Гумаров: Пещерите в Източните Родопи крият уникален свят

90 години се навършват на 18 март от началото на организираното пещерно движение в България. Първото дружество е създадено през 1929 година. До 1958 година са изучени около 200 пещери. А днес, 90 години след началото, броят им надхвърля 5700 в цялата страна. Това разказа за Радио Кърджали спелеологът изследовател Минчо Гумаров, председател на пещерен клуб Родопи в Кърджали, човекът, който в последните 40 години открива, картира, изследва и познава най-добре пещерите в Източните Родопи.
178 пещери са открити, изследвани и картирани в Източните Родопи. Те са с по-малки размери като дълбочина, защото нашият район е дело на еоценското море и нашите пещери са като "бебенца", обяснява Гумаров. Най-дългата ни пещера е 460 метра, това е до село Рибино, община Крумовград. После на второ място е Широко поле, имаме Карандил, която е 370 метра. Те възникват преди 48 млн. години, след като тука е било еоценско море. Обаче имаме над 200 вулкана, които са действали през този период. Те са били на дълбочина два километра, плитки вулкани и те почти са успели да изпарят еоценското море, да образуват реки. После след редица земетресения се образуват и кухини, които водните стихии ги дообразуват. Ние им казваме опещеряване на пещерите, обяснява технологията на създаването им Минчо Гумаров.
И в кърджалийските пещери има красиви скални образования. Най-красиви са в района на село Рибино, Самара се казва пещерата. После в село Кремен, община Кирково. Там има седем пещери, в двете също има много добре образувани сталактити, сталакмити, сталактони, има и много драперии. И в пещерата в село Широко поле има, само на третия етаж, защото тя е триетажна и само на третия има капчици вода, които ги образуват, разказва Минчо Гумаров.
В Източните Родопи повечето пещери са безопасни за посещения. Само една е пропастна. Тя е след село Миладиново и е с 14-метров отвесен вход. Останалите са изследвани, картирани, описани и могат да бъдат посетени, но, разбира се, с подходящо облекло и обувки и задължително с каски за главите и силно осветление, обяснява спелеологът.
В много от пещерите има живот. Видовете, които живеят там, са се приспособили към подземните и скални условия. За първи път в пещерата Самара е забелязан и описан от д-р Петър Берон уникален пещерен рак, който развива светкавична скорост и живее дълбоко под земята.

Още за пещерната флора и фауна, за развитието на пещерното дело в Кърджалийско, кои са хората, белязали пътя на спелеологията в района, коя е първата открита пещера в Източните Родопи, живели ли праисторически хора тук и има ли други неизследвани пещери може да чуете в цялото интервю на Станислава Георгиева с председателя на пещерния клуб "Родопи" в Кърджали Минчо Гумаров в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59