Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минчо Гумаров: Пещерите в Източните Родопи крият уникален свят

90 години се навършват на 18 март от началото на организираното пещерно движение в България. Първото дружество е създадено през 1929 година. До 1958 година са изучени около 200 пещери. А днес, 90 години след началото, броят им надхвърля 5700 в цялата страна. Това разказа за Радио Кърджали спелеологът изследовател Минчо Гумаров, председател на пещерен клуб Родопи в Кърджали, човекът, който в последните 40 години открива, картира, изследва и познава най-добре пещерите в Източните Родопи.
178 пещери са открити, изследвани и картирани в Източните Родопи. Те са с по-малки размери като дълбочина, защото нашият район е дело на еоценското море и нашите пещери са като "бебенца", обяснява Гумаров. Най-дългата ни пещера е 460 метра, това е до село Рибино, община Крумовград. После на второ място е Широко поле, имаме Карандил, която е 370 метра. Те възникват преди 48 млн. години, след като тука е било еоценско море. Обаче имаме над 200 вулкана, които са действали през този период. Те са били на дълбочина два километра, плитки вулкани и те почти са успели да изпарят еоценското море, да образуват реки. После след редица земетресения се образуват и кухини, които водните стихии ги дообразуват. Ние им казваме опещеряване на пещерите, обяснява технологията на създаването им Минчо Гумаров.
И в кърджалийските пещери има красиви скални образования. Най-красиви са в района на село Рибино, Самара се казва пещерата. После в село Кремен, община Кирково. Там има седем пещери, в двете също има много добре образувани сталактити, сталакмити, сталактони, има и много драперии. И в пещерата в село Широко поле има, само на третия етаж, защото тя е триетажна и само на третия има капчици вода, които ги образуват, разказва Минчо Гумаров.
В Източните Родопи повечето пещери са безопасни за посещения. Само една е пропастна. Тя е след село Миладиново и е с 14-метров отвесен вход. Останалите са изследвани, картирани, описани и могат да бъдат посетени, но, разбира се, с подходящо облекло и обувки и задължително с каски за главите и силно осветление, обяснява спелеологът.
В много от пещерите има живот. Видовете, които живеят там, са се приспособили към подземните и скални условия. За първи път в пещерата Самара е забелязан и описан от д-р Петър Берон уникален пещерен рак, който развива светкавична скорост и живее дълбоко под земята.

Още за пещерната флора и фауна, за развитието на пещерното дело в Кърджалийско, кои са хората, белязали пътя на спелеологията в района, коя е първата открита пещера в Източните Родопи, живели ли праисторически хора тук и има ли други неизследвани пещери може да чуете в цялото интервю на Станислава Георгиева с председателя на пещерния клуб "Родопи" в Кърджали Минчо Гумаров в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25

В Момчилград направиха първите номинации за кандидат-депутати на ДПС

Започнаха разширените заседания на ДПС по общини, на които се правят номинации за кандидати за народни представители за листата на Движението в 9-ти Многомандатен район Кърджали за извънредните парламентарни избори на 9 юни. След Момчилград, където заседаваха във вторник, 16 април, днес (сряда, 17 април) се събират партийният актив,..

публикувано на 17.04.24 в 11:57

Родопчани се завръщат към традиционния поминък в региона - тютюна

Наблюдава се  завръщане на родопчани към традиционния поминък в региона  - тютюна. Заради повишения интерес към тютюнопроизводството и трудния набор на документи за регистрация , в две  писма от НАТ  настояват пред Министерството на земеделието и храните за удължаване на срока за вписване  на тютюнопроизводителите в регистъра . През..

публикувано на 16.04.24 в 11:33
Цвета Караянчева

Караянчева: До края на месеца ще са ясни кандидатите за депутати на ГЕРБ

 “Тревожно е това, което наблюдаваме с хора, които изпълняват висши държавни длъжности и тяхното поведение е много неприятно. Очакваме компетентните органи да се произнесат.” Като динамична, интересна и тревожна определи ситуацията в страната в момента областният лидер на ГЕРБ Кърджали Цвета Караянчева. Според нея предсрочните парламентарни избори са..

публикувано на 11.04.24 в 15:33
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк: След пожара в Солинген се видя усещането за липса на държавност

Лично аз и моито колеги бяхме на мястото на трагедията и видяхме, че не можем да разчитаме на държавата. Това коментира  след пожара в германския град Солинген, където загина четиричленно семейство от България,  Илхан Кючюк, евродепутат и съпредседател на партия "Алианс на либералите и демократите" в Европа.  „Българските..

публикувано на 09.04.24 в 12:49