Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Груев: Датата 10 ноември не е празник, но дава поводи за равносметка и размисли

Михаил Груев
Снимка: БГНЕС

10 ноември не е празник, но е забележима дата в българската история, дата, която дава повод за много размисли и равносметка. Това каза в сутрешния блок на Радио Кърджали доц. Михаил Груев, специалист по най-нова българска история и директор на Държавната агенция "Архиви" по повод годишнината от Десетоноемврийския пленум на Българската комунистическа партия през 1989 г., на който от власт беше свален Тодор Живков.

Датата се възприема като начало на неслучилия се според мнозина български Преход.
"За да се каже как се стигна до 10 ноември, трябва да тръгнем от идването на власт в Кремъл на Горбачов през март 1985 г. Един човек със съвършено различаваща се визия от тази на дотогавашните съветски ръководители... През 1987 г. той вече започва сериозно да говори за реформа на системата, не просто за козметични промени. Опитът да се прокара в България идеята за "социализъм с човешко лице" среща съпротивата на Живков и кръга около него и това убеждава Горбачов в необходимостта от отстраняването на Живков. И някъде от 88-ма той, чрез съветския посланик Шарапов, започват сериозно да действат в тази посока", припомня хронологията доц. Груев. Той уточни, че нито един от участвалите в заговора срещу Живков не си е представял, че свалянето му от власт ще отпуши "ефекта на доминото" и ще доведе до цялостен разпад на комунистическата система. 
"Тихият преврат" срещу Живков отпушва един процес, който не е праволинеен, но извежда страната до Европейския съюз, НАТО, до друга цивилизационна орбита. Спечелихме свободата на мисълта, на съвестта, на изразяването. Това са неща, които са абсолютна ценност. Възможността на българите да пътуват свободно, да участват в глобалния пазар. Всичко това са успехи, които не могат да бъдат подценявани, смята доц. Груев. Според него сред загубите, които носи 10 ноември на българското общество, е известната социална сигурност на времето преди, уюта на живеене в едно затворено и обозримо общество от типа на патриархалното, но това е ефект не само от политическите промени, но и от общия ход на модернизацията. Що се отнася до носталгията, която днес обзема част от хората по времето преди 89-та, тя също е нещо естествено, казва доц. Груев: "Донякъде е носталгия по изгубената младост. Има рационални причини и обяснения за нея, но факт е, че носталгията по дефиниция е свързана с нещо безвъзвратно отминало. Онази система няма как да се върне. Тя беше осъдена от историята." 
Българското общество сбърка в тези 33 години с "бавното откъсване от миналото и това беше свързано и с начина, по който се проведе приватизацията в страната, начина, по който стана възстановяването на земеделската собственост и тази колебливост при навлизането в новия живот", каза още доц. Михаил Груев. Кражбите и корупцията също са част от това сбъркано разбиране за демокрация според него. Но те не са изобретение на демокрацията и неин патент. Те са част от нашия начин на мислене - като почнете от османско време и стигнете до наши дни. Проблемът на съвременното общество е, че то продължава да не намира ефективни механизми за противодействие, смята историкът.
Що се отнася до любопитното съвпадение, че към 10 ноември 1989 г. Тодор Живков управлява еднолично 33 години, а днес се навършват 33 години от преврата срещу него, а за да бъде символиката още по-силна, 33 се приема за числото на Христовата възраст, което носи знак за зрялост и нов етап в развитието на човешкия живот, доц. Груев не вижда някакво знаменателно съвпадение, а по-скоро любопитна и забавна случайност.
"Не мисля, че поставяме ново начало. Българското общество е доста фрагментирано и разкъсано. Без съмнение едно болно общество, за съжаление, а лечение в близко време не се вижда", смята доц. Груев.
целия разговор на Станислава Георгиева с доц. Михаил Груев може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59