Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелин Гавазов: Инвестиционното намерение за строеж на болница за сега е само на думи

В студиото на Радио Кърджали бе Цветелин Гавазов, общински съветник от ГЕРБ в Кърджали. С него разговаряхме за отложената точка на априлската сесия, която касае промяна на статута на 40 дка земя край Водното огледало от публична общинска собственост в частна такава. Мотивите на кмета са, че върху тази земя ще се построи съвременна болница, но общинските съветници поискаха тази точка да бъде разгледана на следваща сесия, с мотива, че не е минала през комисия и няма достатъчно информация за инвестиционното намерение. 

Цветелин Гавазов: В действителност въпросната точка бе отложена на настоящата априлска сесия на общински съвет Кърджали поради това, че ние като общински съветници нямаме яснота какво ни се предлага. Дотолкова се споменава, че има инвестиционни намерения, които обаче реално съмнявам се някой от колегите въобще да ги е виждал и да се е запознал по някакъв начин. Мотивите на Общинска администрация са да прехвърлим част от един имот публична общинска собственост в частна. Става въпрос за 40 декара от имот, който е почти 230 декара в конкретика 228 и близо половина. Имотът се намира в парк Арпезос-Север до Водното огледало. Пада се, той е доста голям, все пак говорим за 229 декара, но за някакъв ориентир, на завоя за Пазара, това е по посока Пазара от улица "Джордж Вашингтон". 

Тоест, за да бъде една такава инвестиция, както се говори, че ще бъде болница "Сърце и мозък", кардиологична болница, какво трябва да ви накара вас общинските съветници да дадете такова разрешение? 

"Това е сериозна инвестиция. Първо, трябва да започнем от там, колко е сериозно инвестицията. Дали говорим наистина за болница. Съмнявам се някой да е против инвестиция за болницата. Това ще е чудесно за града, ще бъде страхотна инвестиция, възможност за хората и така нататък. Въпросът тук е друг, който бих искал да акцентирам. Съвсем наскоро имахме един случай, преди няколко години с едни подобни терени около 12 декара бяха в центъра на града. Които историята показа следното - същите бяха публична общинска собственост, тогава кметът Хасан Азис излезе и заяви, че тук ще бъде център за обслужване, иновативен и така нататък. Реално ще бъде построен един център, който ще бъде в услуга на хората. Всички знаем какво се случи. Само няколко години по-късно същия имот беше препродаден няколко пъти. Неслучайно дори заглавията гръмнаха като "златните парцели", и знаем в момента какво има на тяхно място - едни огромни комплекси с търговски части, т.е. коренно различно от това, което беше заявено като първоначална идея. Сега нас ни притеснява, че може историята да се повтори, което ще е много жалко, защото това е един публичен ресурс, все пак. С 40 декара може много неща да се случат, да се направят. Да не стане така, инвеститорът да се откаже и в последствие тези имоти да преповторят историята със "златните парцели". 

След като общинският съвет гласува промяната на статута на земята от публична общинска в частна общинска собственост ако обаче инвеститорът се откаже, след това има ли контрол върху решението? 

"Точно това е интересното, че контрол няма. Контролът е дотолкова, доколкото общинския съвет, за да прехвърли като решение един имот от публична в частна общинска собственост са необходими 2/3 мнозинство. Това е единственият инструмент, който контролира предложенията на общинска администрация, тоест общинския съвет. При евентуално прехвърляне, както хипотетично коментираме в момента, прехвърля се този имот в частна общинска собственост, къде са гаранциите, че тази инвестиция ще се случи? Да, никой не е против болница, обаче всичко се случва, инвеститорът се отказва. Оттам нататък няма никакъв механизъм да бъде контролирана съдбата на имот, който е частна общинска собственост. 

Какви са гаранциите и какво може да направи общинският съвет, че тази земя ще бъде използвана именно за да се построи болница? Хората искат наистина гаранции.

Ние също искаме гаранции, защото пак казвам, това е публичен ресурс, който не е малък. Аз съм на мнение, че един инвеститор би трябвало, когато има намерение да вложи немалка сума пари, защото всички сме съгласни, че това е един огромен инфраструктурен проект от обществено значение, който струва доста голяма сума средства, тези неща не се случват просто на приказки. Тези неща обикновено се документират по някакъв начин, би трябвало да се документират. Би трябвало да има някаква идея, някакъв идеен проект, някакво заявление, някаква мотивация, защото все пак, това са, както казах, огромни инфраструктурни обекти с обществено значение и не става въпрос за нещо толкова елементарно, което да остане просто в пространството. Обикновено процесът е тежък за реализацията от начало до край на подобна сграда, така че би трябвало това да се случи, да има някаква идея, която да я видим. Това би ни убедило и нас. Просто общинска администрация да излезе, ако наистина има такъв инвестиционен интерес, да излезе и да покаже инвестиционното намерение, някакво заявление от управителен съвет на дружеството на болницата или от борда на директорите, без значение това ли е точната терминология на дружеството, но, нещо черно на бяло. Ние знаем практиките, които са се случвали във времето. Пак да не се повтаряме, но съвсем скоро имахме подобен пример с 12 декара земя. Знаем какъв е крайният резултат, тоест ние от ГЕРБ никога не сме правили и няма и да го направим, да подпишем на сляпо един бял чек и да дадем картбланш. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
И в най-отдалечените кътчета на планината слушат радио.

Радиото и хората на Родопите

Българското национално радио навърши 90 години. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. Оттогава радиото става връзката на хората с живота.  Силата на радиото е да стига до хората, които живеят не само в града, но и в планината, на върха. До онези, които не познават лукса на..

обновено на 28.01.25 в 12:48

"Родопската гъсеница" – влакът, който пресича времето и планината

"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково –Кърджали –село Подкова. И не, това не е легендарната  Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем обикновен дизелов влак със съвременни мотриси. Оприличаването му с гъсеница никак не е случайно! С вагоните,..

публикувано на 24.01.25 в 10:33

Тютюнът в Кран - традиция, спасение или надежда? (видео)

С цени от 11 лева до 11.70 за килограм тютюн започна изкупната кампания за реколта 2024 в община Кирково. Очакванията на производителите са тя да надхвърли 12 лева за килограм, защото качеството е по-добро от миналогодишното. Засега обаче експертите оценяват произведения тютюн на по-ниска цена.  Кран е селото с най-много тютюнопроизводители в община..

публикувано на 12.01.25 в 17:10

Дължим ли такси за синята зона по отменени разпоредби в общинска наредба?

Административният съд в Кърджали отмени такси, свързани с т. нар синя зона като незаконосъобразни. Решението е влязло в сила. Става въпрос за отменени разпоредби в наредба на общината - 1 лев такса за платено почасово паркиране, 1 лев на ден такса за буферен паркинг, такса от 20 лева за принудително блокиране със скоба.  Отменените текстове за синята..

обновено на 08.01.25 в 11:16

Величко Карабоюков и Виктор Авренлиев извадиха Богоявленския кръст от водите на Арда (видео)

33-годишният Величко Карабоюков, учител в Езиковата гимназия в града, извади кръста на Богоявление от водите на река Арда в Кърджали. Той се състезава с 33-ма мъже. Карабоюков беше благословен от Пловдивския митрополит Николай. При малките 12-годишният Виктор Авренлиев заслужи честта да излезе от водата с кръста в ръце. Повече чуйте в..

публикувано на 06.01.25 в 10:08
Снимка: Прессекретариат на президента

Послание за единение отправи президентът в новогодишното си слово

Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..

публикувано на 01.01.25 в 09:08

Отец Николай: Каквото искате да правят на вас човеците, това и вие правете, е посланието от Светото писание

В деня на 15-та годишнина от ръкоположението си – 20 декември, свещеноиконом Николай Величков говори в ефира на Радио Кърджали за особените дни от Игнажден до Васильовден. На Игнажден почитаме св. Игнатий Богоносец. Църквата е определила деня, в който е свършил земния си път да се отдава почит към великото дело на отстояване на вярата на..

публикувано на 20.12.24 в 17:25