Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: Лаймска болест и Марсилска треска са двете най-разпространени кърлежово предавани болести в страната

д-р Магдалена Баймакова


„Лаймската болест и Марсилската треска са двете най-разпространени болести в нашата страна и трябва да ги познаваме, да имаме повишено внимание, особено през лятото, когато има разпространение на кърлежи, а те са основния вектор за патогените, предизвикващи тези 2 заболявания. Те са 2 съвсем различни заболявания, а това, което ги обединява са кърлежите, които са необходими за трансмисия на патогените. Хубавото е, че подлежат на терапия и имат добър изход при навременно и адекватно поведение“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от ВМА - София.

Снимка  По думите на д-р Баймакова при Марсилската треска след кратък инкубационен период около седмица, се появяват симптоми на температура, общо неразположение, появява се и характерен обрив. При Лаймската болест има по-дълъг инкубационен период, може и след около месец да се появят симптомите, които не са свързани с висока температура. При Марсилската треска обривите са разпространени по цялото тяло, докато при Лаймската болест само в началото на инфекцията има характерен обрив, на следващия етап е възможна появата на други по-дребни еритемни плаки по цялото тяло. При Марсилската треска на мястото на ухапването от кърлежа се появява черна точица с размери около 10 мм, което е т.нар. входна врата. Клиничното протичане е доста тежко, наложителна е незабавна хоспитализация на пациентите, те са в увредено общо състояние, най-малкото заради високата температура и интоксикацията, тежко главоболие. Има засягане на централната нервна система, стягане на сърцето, черен дроб, бъбреци, стави. Със започване на навременна терапия състоянията се овладяват много бързо.

  Има значение и времето, в което кърлежът е престоял в тялото. Колкото е по-дълъг периода, толкова по-висок е и риска от заразата. Но трябва да се знае, че не всички кърлежи са инфектирани с тези патогени. Важни са клиничните симптоми при всеки пациент. Да не се  изпада в крайност, че всяко ухапване е равно на болест.

  Д-р – Баймакова, главен асистент в Катедра Инфекциозни болести във ВМА препоръча след всяка разходка сред природата да оглеждаме внимателно тялото си. Да не се изпада в паника, а да се търси специалист.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След последната сесия на ЕП: време за равносметка

През седмицата се проведе последната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Какво успя да свърши и за какво не стигна време? Какви ще бъдат предизвикателствата, на които следващият състав на ЕП ще трябва да отговори. В предаването “Събития и личности” разговаряхме с трима български евродепутати. За енергетиката, индустрията и..

публикувано на 26.04.24 в 11:25

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25