Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българката Габриела Додова: Прага е духът на Европа

20
Габриела Додова
Снимка: Радио Благоевград

Столичанката Габриела Додова от 13 години живее със семейството си в чешката столица Прага. Пристигнала неуверена, защото не познавала страната. Но вече повече от десетилетие всеки ден преоткрива красотата на древния град, многовековната му история, хората. Работи като екскурзовод, с усещането че живее в центъра на Европа. Само за миналата година, по статистика, Чехия и в частност Прага, са посетени от над 21 милиона туристи. Цифрата обхваща само тези, които са останали 3 дни. 

Столицата е разположена на около 300-350 км. от Братислава, Виена, Берлин, което е и сред основните причини хиляди туристи да пристигат дори и за ден. „Наричат я „Златна“ Прага, защото това е основното усещане, което носят позлатените орнаменти.  И прекрасните, пищно украсени сгради, в стил сецесион. Но за мен Прага е златна най-вече през есента. Тогава, когато листата на дърветата са жълти и всичко е като истинско злато. Град, който има своето място  както в Европа, така и в световната история. Град, който притежава всичко, от което имате потребност.“ – казва Габриела.

Снимка Говорихме и за живота  днес на младите и възрастните чехи, за здравеопазването и за  образователната система. „Минималната пенсия, минималната работна заплата и майчинството, което е платено в продължение на 4 години, е около 650 евро. Здравеопазването е напълно безплатно, но здравните осигуровки са високи - месечно около 100 евро. Дори и лекарства, които са изписвани с рецепта струват 2.10 лв. Средната работна заплата е различна по региони, като за този район, в който се намира Прага, е около 1 200-1300 евро. Стандартът е достатъчно висок, но цените на хранителните стоки тук са по-ниски от България. Чехите живеят добре, знаят кога и къде да пазаруват, когато има намаления, а те са реални. Спестяват, за да пътуват много.“ –  уточнява Габриела Додова.

Любопитна подробност е, че от тази година Прага има т.нар. нощен кмет, който следи за реда и спокойствието на гражданите. Освен всичко друго, градът е предпочитан и заради прекрасната храна. А  младите хора го търсят  заради запомнящите се момински и ергенски партита и… разбира се заради прословутата чешка бира. Шумните компании нерядко нарушават нощното спокойствие на града, което е задължително от 22 ч. до 6 сутринта. Всяка жилищна кооперация има свой вътрешен правилник, който регламентира колко пъти нощното спокойствие може да бъде нарушено. Ежемесечно се събират задължителни такси, около 300 лв. за ремонт на общите части – фасада, покрив, стълбище, дори жилището да е собствено. Нарушаването на реда през нощта до 3 пъти и невнасянето на тези такси, може да доведе дори до отнемане на жилището.

Българката обобщава: „Чехия  е едно откритие. Работата като екскурзовод ми дава възможност да се срещам с много хора, да опознавам страната, да чета много за нея. След всички години тук съм убедена, че съм избрала правилното място за живеене.

Снимка

Българският турист умее да намери баланса между интереса към историята, възторга от архитектурата и предпочитанията си към чешката кухня.  Все повече българи посещават Чехия. Проявяват интерес към историята, която е и пряко свързана с България. Дипломатическите връзки между двата народа датира още от средата на 19 век. Първият министър на образованието в новоосвободена България е бил чех.“ –  припомня Габриела, която непрекъснато се среща с родни туристи, „които ми носят късче от България“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12