Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без радиото мога ли?

По повод 89 години от създаването на Българското национално радио, наш екип бе поканен от верни слушатели да посети село Шипочано, община Кюстендил. Поканата пристигна от читалищното настоятелство на новосъздаденото читалище „Пробуждане – 2022“.  Във връзка с празника на БНР, който е празник и на Радио Благоевград, защото ние сме част от голямото семейство на БНР, се състоя интересно събитие: среща – дискусия на тема „Без радиото мога ли?“  Д-р Ирина Йовчева е председател на новото читалище, тя е превърнала част от своята къща в дом на читалището, защото то все още няма сграда. Ирина беше домакин на срещата, която премина емоционално, с много спомени за първия досег с радиото, смях от весели случки от детството, разкази за любов към народната музика, звучала от ефира, любов, предадена на внуци и правнуци. Беше подготвила въпроси, свързани с историята на радиото, както и любопитна информация за БНР и Радио Благоевград.


Д-р Ирина Йовчева: „Мога да разкажа кратки забавни  истории от моето детство, когато си играехме с моите братовчеди и вдигахме много шум, дядо ми, който беше много  начетен човек, залепил ухото до радиото и кажеше „шшшшт, слушам новините!“. Всички притаявахме дъх, радиото  беше най-сигурният източник на информация. Друг мой спомен от това, как баба и дядо и аз слушахме радио. Моята баба беше творческа личност, много хубаво плетеше и докато плетеше, слушаше как Олга Борисова и други народни певици пеят. И казваше: „Чуйте, чуйте, как убаво пое“. И тази любов и към народната музика, и към това да бъда постоянно информирана, ме накара да се замисля каква е мисията на нашето читалище, което преди 18 месеца учредихме. Аз, като приемник на моите прародители, бих искала да продължа тази идея за баланс между информацията, която приемаме и музиката, която ни обогатява. Поздравявам радиото с това, че създава хармония. Много подбрана музика! Наистина има кратки новини, които се излъчват в информационните емисии и не зная дали си спомняте онези секунди, които отброяват пет секунди преди началото на информационната емисия. Да, това се е запаметило в моите уши и до ден днешен е така. Спомням си в детството как съм се забавлявала когато си настройваме честотата на радиото и нали се сещате за онова скрибуцане, което е докато се нагласи. Това е било част от процеса. Да се нагласиш наистина за това, което радиото ти предоставя. Наистина много качествени специалисти работят там и още  веднъж от името на читалището, на настоятелството и на всички членове ви поздравяваме с празника и ви желаем още вдъхновение за нови предавания. Музиката е тази, която ни зарежда и е подбрана разнообразна в различните часови зони. Снощи например ми беше приятно, че ме връща в осемдесетте години с тези евъргрийни. Моето поколение еотраснало със западна музика, но качествена западна музика, както и с онези шлагери от „Мелодия на годината“. Излъчваха ги главно по радиото.“

Екипът на БНР Радио Благоевград бе посрещнат по стара българска традиция с питка, баница и други вкусотии, не липсваше горещ чай и руйно червено вино. Разказите на нашите домакини не спираха.



„Това ми е спомен, не знам откога съм слушала, но в детската градина в следобедно време, когато се спеше, аз не съм спала и чувах как учителките слушаха радио и слушаха Лили Иванова. Това ми е много жив спомен, може би годината е била 1964 или 1965. Обичам да слушам предимно музика, но и малко информация, която от друго място май не се получава. Има неща, които ги научавам само от радиото, от никъде другаде. Обичам радиото, да, обичам го!", сподели Диана Попова.

„Информация и музиката слушам по радиото. Когато човек слуша музика, се чувства бодър и свеж, особено рок музика. Баща ми ми обеща, че ако в пети клас мина с петица, ще ми купи транзистор. И аз минах с успех 5.10.  И той купи „Ехо“, това е български транзистор, страхотен, малък. Но той си го слушаше и заспиваше с него до главата“, разказа единственият мъж на срещата.

Диана Попова допълни, че гласовете по радиото, водещите и репортерите, които само чува, имат много ясна дикция, много приятен изговор и богат речник.  Според нея много се различават от тези в телевизията. 

Д-р Ирина Йосифова: „Гласовете на журналистите в радиото звучат много мелодично и може би затова толкова много го слушаме, просто гласовете са много приятни".

Гергана Гъргарова: „Радиото е най-добрият приятел на човека, защото в колата, в джоба, в телефона, на полето, на реката, на плажа, това ти е един другар. Аз също обичам да слушам музика.Не помня годината, но сутрин в 05:00 радиото започваше с народна музика. През 1948 годиина,когато правят радиофикацията, по данни на един човек, който е написал книга, Шипочано е първото село в България, което е изцяло ратифицирано. През няколко стълба имаше фунии и радиото звучеше в цялото село. Във всяка къща имаше радио. За мен БНР  е абсолютен другар и добър приятел, да си слушам музика, новини и актуална информация. Много хубави публицистични предавания, особено за Радио Благоевград просто толкова интересни неща...Каквото казват по Радио Благоевград, това е истината!“






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30