Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брестничка и Върбанова: Нека създадем грамотни хора, а не филолози

Снимка: БГНЕС


Неграмотността е всеобщ проблем. За съжаление, продължаваме да се въртим в един кръг, в който констатираме проблема, търси някакви причини и в края на краищата нищо не се променя или ако се променя, се променя към по-зле. Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" Цвета Брестничка от Асоциация "Родители".

Павлина Върбанова – автор на сайта "Как се пише?", каза от своя страна: За мен неграмотността е мой личен проблем, защото гледайки как само се говори и нищо не се прави от никого, аз реших да предприема една малка стъпка в тази посока и създадох сайт, който е достъпен за всички и напълно безплатен и в него може да се провери кое как се пише. В момента в сайта има отговори на повече от 1400 правописни и пунктуационни въпроса и много са положителните отзиви. Сайтът е полезен на много хора, активни онлайн, включително на ученици.

Върбанова подчерта, че статията за пълния и краткия член е най-четената в сайта. Като че ли целта на обучението по БЕЛ в училище е да създаде филолози, а не да научи децата да се изразяват грамотно.

Според Брестничка проблемът е, че правилата се обясняват изключително трудно на децата: Ние ги учим да учат, за да си попълнят тестовете, а не за да си създадат текстове, с които да изразят себе си, нещо, с което да искат да кажат на другите хора нещо, нещо, което искат да споделят, да научат нещо друго. Ние разглеждаме езика като наука, а не като средство за комуникация. По този начин обричаме децата на това те да загубят интерес към езика. Те не виждат смисъл в това да научават повече за езика. Оттам идва проблемът. Колкото и да им наливаме академични знания, те просто отскачат от главите им, защото не виждат смисъл от тях.

Българският език трябва да се изучава като умения за слушане, четене и изразяване писмено и устно. В момента той се изучава по-скоро както се изучава труп в дисекционна зала. Българският език трябва да се изучава като средство за комуникация, а литературата като изкуство, като начин за себеизразяване, в това да търсиш себе си в тази литература – в момента тя също се изучава по този дисекционен начин.

Директорът на Института по български език към БАН проф. Светлана Коева изказа мнение: Всички ние – и родители, и учители, и децата, сме в една и съща клопка и това е клопката на времето, в което живеем. Децата са талантливи, имат потенциал, за съжаление обаче този потенциал не винаги успяваме ние, които сме по-възрастни, да го развием. Основната причина е именно във времето, което ни заобикаля – динамична среда, огромно количество информация, различни средства за комуникация, които непрекъснато се променят. Основното нещо, което трябва да се опитаме да направим, е не само да подобрим начините на ограмотяване, не само да мислим за по-добри учебници и методи, а да мислим как всички ние да сме в крак с времето, в противен случай рискуваме след 20 години децата ни да не могат да се справят с елементарни ситуации. Четенето е един от елементите, но може би четенето на книжки е малко остаряла форма, трябва да мислим за нови парадигми.

Цеца Петрова, която е учител по БЕЛ, се съгласи: Клопката на образователната политика е от години. Това ще продължи докогато институциите в България продължават да общуват сервилно, защото училището се превръща в място на пазаруване. Образованието е отговорност и е крайно време да започне да се търси отговорност за тази безотговорност. Възходящата спирала, която е положена като логика като обучението по роден език, е непродуктивна, защото тя се превръща от възходяща в един хоризонтален лабиринт без изход. Децата дълго време учат едно и също, докато не го забравят, а не докато не го научат.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Горски пожар до село Кокошиняц, близо до Свети Николе, Северна Македония, 30 юли 2024 г.

Над 30 пожара са гасили огнеборците в РСМ днес, 15 от тях още са активни

Над 30 пожара са гасили огнеборците в Република Северна Македония днес, като 15 от тях са все още активни, а горещото време и вятърът затрудняват работата на пожарникарите. Усилията на аварийните екипи сега са насочени най-вече към Дойран. РСМ отново е потърсила помощ за справяне с пожарите, обхванали страната, чрез механизмът на ЕС за гражданска..

публикувано на 30.07.24 в 18:40

Оповестиха самоличностите на жертвите на атаката в Саутпорт

Три деца починаха след атаката с нож в английския град Саутпорт. Пет други и двама възрастни остават в тежко състояние. През последния час бяха оповестени самоличностите на жертвите на атаката. Това са три момичета на шест, седем и девет години. Родителите на 9-годишното дете са португалци, които живеят в Саутпорт.  Британският министър на вътрешните..

публикувано на 30.07.24 в 18:38

Над 44 хиляди декара гори са изпепелени от гръцката страна на Славянка

Над 44 хиляди декара гори са изпепелени от гръцката страна на Славянка северно от Серес. Тези райони горят вече 11-и ден.  Вече няма активен фронт на огъня, но противопожарните сили на място остават, заяви кметът на гръцката община Синтики Йоргос Тациос. В социалните мрежи той написа, че пожарът е възникнал от мълния. По думите му горящият..

публикувано на 30.07.24 в 18:16

Ана Боянова: Проф. Иво Керемидчиев е човек от бъдещето, посветил живота си на музиката

Проф. Иво Керемидчиев е човек визионер, човек от бъдещето, защото с голям размах и мисъл и действал с голям професионализъм. Всичко, което е правил е с приносен характер и в името на просперитета на специалността „Звукозапис“ и за българската музикална култура. Съжалявам, че не съм го срещнала приживе. Това каза за в интервю пред БНР Ана..

публикувано на 30.07.24 в 18:07

Евакуират 2 села в община Струмяни заради големия пожар в Малешевската планина

Евакуират жителите на селата Цапарево и Кърпелево в община Струмяни, област Благоевград,  заради бързо разрастващия се пожар, който избухна по обед в Малешевската  планина край границата с Република Северна Македония.  Пожар е избухнал край границата с РСМ Изключителна тежка остава ситуацията с пожара в планината Малешевска:..

публикувано на 30.07.24 в 18:07
Разрушения в бежанския лагер Ал Бурейдж в централната част на Ивицата Газа, 29 юли 2024 г.

Израелската армия се оттегли от източните квартали на град Хан Юнис

Израелската армия се оттегли от източните квартали на град Хан Юнис след едноседмична операция срещу "Хамас", като остави след себе си разрушения и десетки трупове, съобщава агенция Ройтерс. Израелски танкове напредват в източните квартали на Хан Юнис 90 палестинци са убити при израелска атака в Хан Юнис Продължава масовото изселване от..

публикувано на 30.07.24 в 17:48

Нараства заплахата за украинския град Торецк, на фронтовата линия в Донбас

Нараства заплахата за украинския град Торецк, който се намира на фронтовата линия в Донбас, съобщава Ройтерс. Руското министерство на отбраната обяви, че войските му са превзели село на 6 километра югоизточно от града. Според британското военно разузнаване руснаците са навлезли и в близкото градче Ню Йорк, в южните покрайнини на Торецк.  Отделна..

публикувано на 30.07.24 в 17:39