Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неубедителна изява на Роландо Виясон на сцената на Миланската Скала

| обновено на 07.07.14 в 18:37
Ла Скала - Милано

Месец юни отбеляза завръщането в Ла Скала на едно от най-обичаните произведения на Моцарт – операта „Така правят всички жени“. Имаше безкрайно дълги опашки за билети, елитни гости, както и любопитни туристи с единствена цел - място в залата за дългоочакваната премиера под диригентството на знаменития маестро Даниел Баренбойм. За съжаление хладните аплодисменти и отсъствието на викове „Браво!“ след края на спектакъла бяха доказателство за неуспеха на миланска сцена на новата продукция, базирана на спектакъла от Фестивала в Залцбург.
 
Този път положителна беше оценката за постановката на режисьора Клаус Гут и модерната сценография на Кристиян Шмит, като отделни критики в залата събуди изборът на костюми на Анна Софи Тума. Неубедително беше представянето на певците. Осезателно се чувстваше липса на вокална сила и сценично присъствие в  изпълнението на шведските оперни певци Мария Бенгщон /в ролята на Фиордилиджи/ и Катя Драгоевич /Дорабела/. Не блесна с изявата си и баритонът Адам Плачетка /Гулиелмо/. В трепетно очакване публиката в Ла Скала проследи изпълнението на световноизвестния мексикански тенор Роландо Виясон, но и неговата изява в ролята на Ферандо беше определена от италианската преса като неубедителна.
 
Дни преди премиератa беше представен компактдиск с уникален запис на операта „Така правят всички жени” от 27-и януари 1956-а г., когато по случай 200- годишнината от рождението на Моцарт се е състоял дебютът на Миланска сцена на диригента Гуидо Кантели или “дарованието”, както е наричан от маестро Артуро Тосканини. През ноември 1956-а г. Кантели е поканен като музикален директор на Миланската Скала, предстои му многообещаваща кариера, но само седмица по-късно на 36-годишна възраст загива в самолетна катастрофа във Франция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35