Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експо 2015

| обновено на 19.05.15 в 17:02
piazza_duomo_milano


Грандиозен концерт на площад Дуомо вечерта на 30-и април тържествено отмери часовете, които деляха града от официалното откриване на Expo 2015. Великолепната сцена, построена специално за събитието, очакваше с трепет хора и оркестъра на Миланската скала с диригент Бруно Казони и Марко Армилято. Имах шанса да присъствам на брилянтна изява на звездите на Ла Скала. На уникалния фон на осветената Миланска катедрала, бе разказана историята на Световното изложение, придружена от музиката на Джузепе Верди. Неописуема емоция предизвика сред хилядната публика появата на световноизвестния италиански талант, избран за посланик на Expo 2015, Андреа Бочели. Вълнуващо бе изпълнението на химна на изложението “La forza del sorriso” или “Силата на усмивката” по текст на Бочели и музика на Андреа Мориконе, син на знаменития Енио Мориконе. Фантастичен бе дуетът на Бочели с китайския пианист виртуоз Ланг Ланг. Последва “Наздравица” от “Травиата” и поредна перфектна изява - силно изпълнение на фрагмент от “Трубадур” на Верди на баритона Симоне Пиацола, който минути след началото на концерта бе информиран зад кулисите, че е новият носител на наградата “Аббиати”. Завидно изпълнение на фрагмент от “Любовен еликсир” на Доницетти на тенора Франческо Мели. С притаен дъх проследих запалването на символа на Expo 2015 - дървото на живота, по идея на Марко Балич. Прозвучаха увертюрата на “Атила” и “Và, pensiero”, а вечерта завърши с “O, sole mio”, в изпълнение на Бочели, сопрана Диана Дамрау, Пиацола и Мели.

На 30-и април още едно светско събитие не остана незабелязано. Дизайнерът Джорджо Армани, посланик на изложението, с великолепно модно ревю отбеляза 40 години от създаването на модната къща. Част от специалните гости, сред които Леонардо ди Kаприо, Том Kруз, София Лорен, придружиха Армани на премиерата на операта “Турандот” на Пучини, с която на 1-и май Миланската Скала отбеляза откриването на Expo 2015.

За съжаление часове преди вдигането на завесата центърът на Милано бе превърнат в бойно поле от манифестиращи антагонисти, пристигнали от цяла Европа. Известното им противопоставяне срещу световните финансови институции и организирането на изложението, в никакъв случай не може да оправдае подпалените коли, разбитите седалища на банки, ранените полицаи - осъдителни вандалски прояви в сърцето на Милано и крайна цел - Миланската Скала. 3 000 полицаи подкрепление и засиленият кордон около Скалата позволиха началото на помрачената празнична вечер.

Сред гостите на премиерата видяхме министър- председателя Матео Ренци и неговия “дебют” в Ла Скала, кмета на Милано Джулиано Пизапиа, Карла Фрачи в обичайно бяло, Джорджо Армани. И още едни дебют - на маестро Рикардо Шайи, като нов музикален директор на Миланската Скала. Режисьорът Николаус Ленхоф и сценографът Раймонд Бауер ни пренесоха в двореца на Турандот, изграден в преобладаващо червени нюанси. Аплодисменти за стилизираните костюми на Андреа Шмит-Футерер. Покорила публиката с “Пръстенът на нибелунга” на Вагнер, сопранът Нина Стеме ни очарова в ролята на Турандот. Бурни овации имаше и за Мария Агреста и нейната Лиу. Висока оценка получиха Карло Бози в ролята на Алтум и Александър Цимбалюк, който бе Тимур. Отделни критики долитаха от ложата за тенора Александр Антоненко и неговия принц Калаф. С 11-минутни аплодисменти завърши тази вълнуваща вечер.

Да храним планетата- енергия за живот гласи мотото на Световното изложение. В следващите шест месеца Милано остава в очакване на 20 милиона посетители - един цял свят в един град!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35