Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристалина Георгиева: Надявам се, че България няма да остане най-бедната страна в Европа прекалено дълго

Снимка: БГНЕС

Определено се надявам, че България няма да остане най-бедната страна в Европа прекалено дълго. Това заяви българският еврокомисар Кристалина Георгиева. Тя коментира усвояването на европейските средства от България.

Доколко е ефективно използването им, като се има предвид, че България е все още най-бедната страна-членка от гледна точка на покупателна способност и БВП на глава от населението:

Аз обичам своята страна. Като комисар, от мен се очаква да кажа, че обичам страната, която познавам най-добре. Определено се надявам, че България няма да остане най-бедната страна в Европа прекалено дълго. Това, което се случи с нас – България и Румъния – беше, че имахме добрия късмет да влезем в ЕС, но и лошия късмет това да стане, когато Съюзът влезе в кризата. И въздействието на кризата беше изключително драматично.

Георгиева подчерта, че не се знае какво би се случило хипотетично, ако България не се беше присъединила към Евросъюза:

Проучване наскоро установи, че най-вероятно днес България би била в рецесия, ако не получаваше европейски средства. Затова наистина има резултат от финансирането от ЕС, но това не е резултатът, който прави хората щастливи, защото е комбиниран с икономическата криза.

Комисар Георгиева коментира ефективността на усвояването на средствата. Тя подчерта, че пътува много из Европейския съюз, не само в България. В много случаи се наблюдава огромно подобрение в резултат на европейското финансиране. Георгиева дава за пример пътуването си до град Елена, където с европейски пари са финансирани ремонт на детски градини, читалището и пътната инфраструктура:

Така че има много неща, които са извършени – неща, които можете да видите, които можете да пипнете. Въпросът е дали използваме парите възможно най-добре. Мога да кажа, че България и Румъния минаха през период на учене. Мисля, че усвояването на средствата по новите програми сега е по-добро, работи се по-бързо. Видяхме, че България стартира всички програми сравнително бързо, защото има по-голям административен капацитет.

Георгиева призова българските власти да обърнат внимание на малките предприятия при усвояване на средствата. Изключително важен акцент, според нея, е и използване на европейските средства за научно-изследователска и иновационна дейност.

На въпроса как Европа ще се справи с проблема, че много от докладваните случаи от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) не завършват в съда, тя призова за създаването на Европейска прокуратура:

Установяваме измама и след това не се случва нищо. Става така, че ОЛАФ провежда разследване. След това се обръща към страните-членки с информацията, че вероятно е открила престъпна дейност. Някои страни-членки се справят по-добре от други с последващата дейност. Това, което искаме за попълване на празнината, е създаването на Европейска прокуратура. Ако става въпрос за европейски проблем, трябва и европейско решение на този проблем.

Еврокомисарят посочи, че се работи активно по този въпрос и до края на тази година или най-късно през 2016 г. ще има Европейска прокуратура. Тя подчерта значимостта на силна Европа за всички европейски граждани.

Цялото интервю с Кристалина Георгиева чуйте в звуковия файл.

А цялото видео интервю на английски език можете да гледате ТУК

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Расте интересът към тенис ваканции и турнири за непрофесионалисти

Расте интересът към участието в тенис ваканции, които са свързани с спортни турнири за непрофесионалисти. Те са организирани от най-голямата любителска тенис общност у нас, посочват туроператори, специализирани в тази дейност. Годишно у нас се организират около 10 турнира, но тенис любителите в България участват в подобни турнири и в..

публикувано на 11.08.24 в 10:14

Доугасяват пожара край Бобов дол

Доугасяват пожара, който възникна вчера след обяд при недействащата азотна станция край Бобов дол, каза тази сутрин за БНР кметът на миньорския град Елза Величкова. Пожарът навлезе в смесена гора наблизо - там екипите продължават да доугасяват отделни места и огнища Пожарът възникна близо до азотната станция, използвана допреди десетина..

публикувано на 11.08.24 в 10:05
Родопите

Пампорово - домакин на 45-ия артистичен пленер - "Родопски музи"

Пампорово е домакин на 45-ия артистичен пленер, който се провежда под мотото: "Родопски музи", организиран от Габриела Жекова - дългогодишен тонрежисьор в БНТ. Габриела Жекова е завършила музикално училище и академия. В БНТ работи 36 години като тон режисьор. Член е на съюза на българските журналисти с редица статии и репортажи. Била е председател..

публикувано на 11.08.24 в 10:05

В очакване на нов кабинет, олимпийски емоции и крокодил в "Ботунец" - акценти от седмицата

-   За втори път в историята България ще има дама премиер. -   Поредните предсрочни парламентарни избори ще са на 20 октомври. -   Олимпийско злато и други престижни отличия за България в Париж. -   Крокодил в квартал "Ботунец“ вдигна на крак институциите. Три златни медала за България от Олимпиадата в Париж - два в..

публикувано на 11.08.24 в 09:38

Нисък интерес към обучението на лекари по донорство и трансплантации

Има нисък интерес към платеното от държавата обучение на лекари за подобряване на организацията по донорство и трансплантации у нас. Това обяви през седмицата директорът на агенция "Медицински надзор" Иванка Динева. И припомни, че има възможност за обучение в Барселона, като с държавни средства се заплащат таксата за участие, пътните и квартирните..

публикувано на 11.08.24 в 08:44

ИПИ: Местните данъци нарастват чувствително

Местните данъци, особено за бизнеса през последните 10 години - нарастват чувствително. Това показва анализ на Института за пазарна икономика, предаде репортер на БНР. Изследването обхваща четири основни данъка - върху недвижимите имоти, върху придобиването на имущество, данъка върху превозните средства и патентния данък за търговците на..

публикувано на 11.08.24 в 08:33
Протестът в Белград, 10 август 2024 г.

Пореден протест срещу добива на литий в Сърбия

Десетки хиляди души се събраха вчера в Белград на протест срещу добива на литий в Сърбия въпреки предупрежденията на официални представители, че има предполагаем заговор за сваляне на популисткия президент Александър Вучич и неговото правителство, предаде АП, цитирана от БТА. По-рано Вучич заяви, че е получил сигнал от руските разузнавателни..

публикувано на 11.08.24 в 08:20