На 26-и октомври беше предпоследната за този музикален сезон премиера в Миланската Скала – „Сватбата на Фигаро” на Моцарт. 230 години след първото представяне на произведението във Виена и 4 години след последната премиера в Ла Скала, операта се завърна на миланска сцена в нова продукция и с изцяло нов състав. На диригентския пулт беше музикалният директор на Кливландския оркестър, а до 2014 г. и музикален директор на Виенската държавна опера, маестро Франц Велзер Мьост. След поредица вълнуващи концерти, “Сватбата на Фигаро” отбеляза оперния дебют на маестро Велзер Мьост на сцената на Ла Скала. Да покориш публиката на миланска сцена е трудно, особено когато става дума за ноти, изпълнявани под палката на велики предшественици: от Рихард Щраус и Караян до Клаудио Абадо и Рикардо Мути. Блестящо беше дирижирането, а аплодисментите – напълно заслужени. Неслучайно считат маестро Велзер Мьост за един от брилянтните диригенти на моцартова музика по световните сцени!
Одобрение получи и режисурата на младия талант от Англия Фредерик Уейк Уокър. Директор на известната Махогани опера грууп, поставил силни спектакли в Концертхаус в Берлин, Глайндборн и Ковънт Гардън, Уокър беше високо оценен от публика и медии за своя режисьорски усет. Неслучайно той запазва празния стол, превърнал се в символ на постановката на Джорджо Стрелер от 1981 г. Успешно съчетание от класика и модернизъм отличи сценографията и избора на костюми с изключително наситени цветове на Антъни МакДоналд.
Костюмите са исторически, от 18 век, но ако публиката се вгледа внимателно, ще забележи, че всъщност както костюмите, така и движенията на изпълнителите са съвременни. Един повърхностен поглед би определил режисура и сценография като напълно традиционни, а истината е, че действието се развива в неопределен момент от историята, коментира Уокър.
В ролята на граф Алмавива имахме удоволствието да аплодираме испанския баритон Карлос Алварес. След блестяща изява в “Жана Д'Арк” от откриването на миналогодишния сезон, Алварес за пореден път очарова присъстващите със своето перфектно изпълнение. Ценена от публиката, с успешни роли в “Травиата” от 2013 г. и “Лучия ди Ламмермур” от 2015 г., сопранът Диана Дамрау оправда очакванията на присъстващите и блесна в ролята на графиня Алмавива. Приятно бяхме изненадани от великолепното изпълнение на младия сопран от Южна Африка Голда Шулц, която беше Сузана, а Маркус Верба ни покори със своя Фигаро!
Вълнуваща премиера, която вдигна публиката на Ла Скала на крака, а 8-минутните аплодисменти към изпълнителите се превърнаха в поклон към Моцарт, 225 години след смъртта на гениалния композитор.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...