Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Порги и Бес" в памет на Николаус Харнонкурт в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

На 13-ти ноември имах шанса да присъствам на една великолепна и дългоочаквана премиера в Миланската Скала - операта "Порги и Бес" на Джордж Гершуин. След 20 години отсъствие в афиша творбата беше представена в оригиналната версия от 1935 г. На диригентския пулт беше маестро Алън Гилбърт - главният диригент на Нюйоркската филхармония, който ни очарова със своята удивителна енергия и брилянтно дирижиране. Овации получи и известният режисьор и сценограф Филип Харнонкурт, син на обичания маестро Николаус Харнонкурт, с когото музикалният свят се сбогува само преди месеци. Видеопрожекции с наситени цветове, както и включването на подвижни стени и стълби създадоха голяма динамика в спектакъла. Одобрение получи и изборът на костюми на Елизабет Аксеф в типичен за епохата стил.

В ролята на Порги имахме удоволствието да видим един великолепен Морис Робинсън. Започнал своето музикално образование сравнително късно, басът бързо се превръща в един от водещите гласове в Метрополитън. Запомнихме неговия силен и стабилен глас и превъзходното му изпълнение в известния дует “Bess, you is my woman now”. Кристин Луис ни очарова със своята Бес. Покорила публиката на Ла Скала с Аида през 2015 г. под диригентството на маестро Зубин Мета и този път Луис се отличи с ясна дикция и заслужи овациите на публиката независимо от отделни неточности в изпълнение на високите тонове. След силна изява на миланска сцена през 1996 г. баритонът Лестър Линч отново бе перфектен в ролята на Кроун. Силно сценично присъствие имаше и сопранът Мари Елизабет Уилямс в ролята на Серена, която получи аплодисменти за изпълнението на “My man's gone now”. С великолепния си тембър на гласа се отличи сопранът Angel Blue в ролята на Клара. Перфектно беше изпълнението й на “Summertime an' the livin' is easy”. Висока оценка на публика и медии заслужи и тенорът Чонси Пакър за своя Спортинг Лайф.

Овациите на избраната публика бяха и за операта на Гершуин, завърнала се на международната музикална сцена благодарение на диригенти като Лорин Маазел, Саймън Ратъл, Джон де Мейн и Николаус Харнонкурт. Може би неслучайно Гершуин подарява на вуйчото на маестро Харнонкурт, емигрирал в САЩ през 30-те години на миналия век, копие от партитурата. А тази последна за сезонa премиера в Ла Скала бе посветена на великия маестро, чиято диригентска палка завинаги остава на най-съкровеното за него място – сцената.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26