Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блестяща изява на Красимира Стоянова в „Дон Карлос“ в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

Имах удоволствието да присъствам на първата за 2017 г. премиера в Миланската Скала – на операта “Дон Карлос” от Джузепе Верди. 150 г. след световната премиера на шедьовъра в Парижката Гранд опера и 40 г. след представянето му на миланска сцена в оригиналния вариант под диригентската палка на маестро Клаудио Абадо, Ла Скала отново ни върна към оригинала в пет действия. 

За пореден път “вердиевият” диригент, както често наричат маестро Мюнг Вун Чунг, ни очарова със своята енергия и брилянтно дирижиране в този вълнуващ петчасов спектакъл! След заслужена висока оценка за “Вълшебната флейта”, режисурата на Питър Щайн този път не блесна, а критичната публика го упрекна за недостатъчното внимание към движенията на сцената. Аплодисменти за сценографията на Фердинанд Фогербауер, представена за първи път през 2013 г. на Фестивала в Залцбург. Положителна оценка и за избора на костюми на Ана Мария Хайнрих – пастелни цветове, пищнo испанскo облекло, типичнo за епохата, неочаквано изображение на слънчева Испания. 

През годините 1977-1984 в тази опера се отличават изпълнители като Мирела Френи, Пласидо Доминго, незабравимия Николай Гяуров. Почувствах национална гордост, когато на сцената на Ла Скала се изкачи българското дарование Красимира Стоянова. След великолепни изяви в “Кавалерът на розата” и “Симон Боканегра”, станахме свидетели на изключителната изява на сопрана в ролята на Елизабет Валоа. Изпитах истинска радост, когато по време на антракта в коментар на журналисти българските изпълнители бяха определени като “златните гласове” на световната музикална сцена! За съжаление здравословни причини попречиха на още един български талант– басът Орлин Анастасов, да вземе участие в премиерата. С нетърпение ще очакваме да го видим в ролята на Великия инквизитор през месец февруари. В премиерния спектакъл бе заместен от Ерик Халварсон. Прекалената острота в изпълнението на баса не допадна на присъстващите в залата. Неточности в изявата на Екатерина Семенчук, която се превъплъти в ролята на принцеса Еболи, бяха причина за отделни критики. Франческо Мели ни очарова с великолепен тембър на гласа и артистичност, а неговият Дон Карлос получи високата оценка на обичайно критичната ложа. Cчитан за един от най-ценените баритони в опери на Верди, Симоне Пиацола този път не ни въодушеви в ролята на Родриго.  Аплодисменти за Феручо Фурлането, който блесна със своя Филип II. За първи път изпълних тази роля на Фестивала в Залцбург през 1986 г. Изкачих се на сцената момче, след спектакъла вече бях звезда. Една незабравима роля, която само за 24 часа промени моя живот, сподели италианският бас. 

На фона на заслужените овации на публиката, маестро Мюнг Вун Чунг коментира: Невъзможна любов, патриотизъм, конфликт между държавата и църквата – “Дон Карлос“ за мен е "Библията" на италианската опера!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26