Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Веселин Анчев: Всяка роля отключва още една врата към теб самия

Веселин Анчев
Снимка: Георги Бангиев

Любов и енергия са животът и театърът за актьора от Театъра на армията Веселин Анчев. Любовта е не само провокацията за появата и развитието на изкуството и културата. Без нея животът не би имал смисъл. Любовта е причината за нашето съществуване, тя дава сила и крила, тя прави хората по-добри, допълва творецът. Театърът му дава възможността да изживее много животи. А за зрителите театърът е импулс за размисъл - нещо, което отеква силно вътре в тях.

Към всяка нова роля актьорът подхожда обикновено отвън навътре. Търси първо да открие психологическия жест и след това да разкрие вътрешния потенциал на образа. Всяка роля оставя следа във Веселин Анчев. Лошото е, че театрите не работят с психолози, за да могат творците след интензивната и продължителна работа върху образа да се „освободят”, условно казано, от негативните последици по време на работата. Това е труд на ментално и емоционално ниво и изисква голямо психологическо натоварване.

Веселин Анчев си почива с пътувания из страната. Прави походи из Рила и Пирин. И според него, на тези места човек открива себе си и се пречиства. Убеден е, че България е страната с най-вълшебните кътчета на планетата. И е важно да я опазим. И още нещо - творецът, който като малък е играл народни танци, харесва народната музика и споделя, че тези неравноделни ритми са уникални, заложени са генетично в нас и ни въздействат положително на енергийно ниво.

Осем са постановките в Театъра на армията, в които можете да гледате Веселин Анчев. Сред тях са: „Да разлаем кучатата”, „Декамерон”, „Йерма”, „В полите на Витоша”, „Саломе” и други. В Народния театър можете да го видите в постановките на Мариус Куркински „Ревизор” и „Синята птица” , както и в спектакъла на Александър Морфов „Полет над кукувиче гнездо”, а в театър „199” в пиесата, поставена отново от Мариус Куркински „Отворена брачна двойка”. Аз съм щастлив, че живея във времето, в което твори Мариус Куркински! - каза в студиото на "Нощен Хоризонт" Веселин Анчев и допълва, че е особено щастлив, че режисьорът го е избрал да участва в негови постановки. Но преди всичко и завинаги е благодарен на своя учител в НАТФИЗ проф. Крикор Азарян. Той е заложил най-важните неща в него като творец. Коко беше психолог с индивидуален подход към всеки актьор - допълва още Анчев. Невероятен човек и творец!

За актьора работата с всеки режисьор е като любовта между мъжа и жената. Режисьорите са като майката и бащата в едно семийство. Това е откровение. Веселин Анчев иска да продължи да работи с Мариус Куркински, с Диана Добрева, с Лилия Абаджиева, Александър Морфов и да се срещне на сцената с Галин Стоев, Маргарита Младенова, Теди Москов... А каузата, която винаги ще следва, е да се учи през целия свой житейски и професионален път.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45