Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Веселин Анчев: Всяка роля отключва още една врата към теб самия

Веселин Анчев
Снимка: Георги Бангиев

Любов и енергия са животът и театърът за актьора от Театъра на армията Веселин Анчев. Любовта е не само провокацията за появата и развитието на изкуството и културата. Без нея животът не би имал смисъл. Любовта е причината за нашето съществуване, тя дава сила и крила, тя прави хората по-добри, допълва творецът. Театърът му дава възможността да изживее много животи. А за зрителите театърът е импулс за размисъл - нещо, което отеква силно вътре в тях.

Към всяка нова роля актьорът подхожда обикновено отвън навътре. Търси първо да открие психологическия жест и след това да разкрие вътрешния потенциал на образа. Всяка роля оставя следа във Веселин Анчев. Лошото е, че театрите не работят с психолози, за да могат творците след интензивната и продължителна работа върху образа да се „освободят”, условно казано, от негативните последици по време на работата. Това е труд на ментално и емоционално ниво и изисква голямо психологическо натоварване.

Веселин Анчев си почива с пътувания из страната. Прави походи из Рила и Пирин. И според него, на тези места човек открива себе си и се пречиства. Убеден е, че България е страната с най-вълшебните кътчета на планетата. И е важно да я опазим. И още нещо - творецът, който като малък е играл народни танци, харесва народната музика и споделя, че тези неравноделни ритми са уникални, заложени са генетично в нас и ни въздействат положително на енергийно ниво.

Осем са постановките в Театъра на армията, в които можете да гледате Веселин Анчев. Сред тях са: „Да разлаем кучатата”, „Декамерон”, „Йерма”, „В полите на Витоша”, „Саломе” и други. В Народния театър можете да го видите в постановките на Мариус Куркински „Ревизор” и „Синята птица” , както и в спектакъла на Александър Морфов „Полет над кукувиче гнездо”, а в театър „199” в пиесата, поставена отново от Мариус Куркински „Отворена брачна двойка”. Аз съм щастлив, че живея във времето, в което твори Мариус Куркински! - каза в студиото на "Нощен Хоризонт" Веселин Анчев и допълва, че е особено щастлив, че режисьорът го е избрал да участва в негови постановки. Но преди всичко и завинаги е благодарен на своя учител в НАТФИЗ проф. Крикор Азарян. Той е заложил най-важните неща в него като творец. Коко беше психолог с индивидуален подход към всеки актьор - допълва още Анчев. Невероятен човек и творец!

За актьора работата с всеки режисьор е като любовта между мъжа и жената. Режисьорите са като майката и бащата в едно семийство. Това е откровение. Веселин Анчев иска да продължи да работи с Мариус Куркински, с Диана Добрева, с Лилия Абаджиева, Александър Морфов и да се срещне на сцената с Галин Стоев, Маргарита Младенова, Теди Москов... А каузата, която винаги ще следва, е да се учи през целия свой житейски и професионален път.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01