На 6-и май завесата на Миланската Скала тържествено се вдигна за премиерата на операта „Дон Жуан“ на Моцарт. Имах удоволствието да присъствам на вълнуващ спектакъл, който отбеляза четири музикални дебюта!
За първи път на миланска сцена дирижира музикалният директор на Парижкия оркестър Пааво Ярви. Обявен за музикално лице на 2016 г. и носител на две награди “Грами”, естонският маестро ни възхити със своята енергия и прецизност в изпълнението. Както при откриването на сезон 2011/2012 г., и този път режисурата на спектакъла беше поверена на Робърт Карсън. Всяка продукция на канадския режисьор прилича на ревю на Джорджо Армани, в което интелект, ирония и елегантност се редуват като модели в колекция, коментира италианската преса. Висока оценка за модерния поглед на Карсън – огледала, завеси и чувство за динамика на сцената. Отсъстваха и критики към вече утвърдените в Ла Скала Майкъл Ливайн и Бригите Райфенстул и техния избор на сценография и костюми.
В ролята на Дон Жуан проследихме дебюта на сцената на миланския театър на считания за един от най-елегантните баритони в музикалния свят – Томас Хемпсън. Независимо от отделни неточности, американският талант ни очарова със силно сценично присъствие и артистичност. Бях изключително напрегнат! Всички добре знаем колко взискателна и същевременно подготвена е публиката на Миланската Скала, споделя Хемпсън. И още един дебют – Хана Елизабет Мюлер беше в ролята на Донна Анна. След силни музикални сезони в Щатсопер в Мюнхен и в Метрополитън, Мюлер се отличи с ясна дикция в изпълнението. Липсата на очаквания драматизъм не успя да засенчи изявата на един от изгряващите тенори в опери на Моцарт – Бернард Рихтер, който бе Дон Отавио. Започнал кариера на актьор с паралелно обучение на пеене във Варшава и Дрезден, Томаш Конечни перфектно изпълни ролята на Командора. Заслужени аплодисменти и за дебюта в Миланската Скала на Анет Фрич, която беше Донна Елвира. Към великолепната изява в ролята на Графинята в “Сватбата на Фигаро” на Фестивала в Залцбург през 2016 г., немският сопран добави още една силна интерпретация и заслужи овациите на присъствашите в залата. Аплодисменти и за зетя на Дон Жуан – Лепорело! Така италианските медии се обърнаха към един от най-ценените бас-баритони – Лука Пизарони, който не в операта, но в живота е женен за дъщерята на Томас Хемпсън. Обичаният италиански изпълнител ни въодушеви със своя мощен глас и перфектна дикция. След силни участия в Ла Скала с “Бохеми” и “Любовен еликсир” през 2015 г., Матия Оливиери бе един великолeпен Мазето, а в ролята на Церлина имахме удоволствието да видим сопрана Джулия Семенцато.
Премиерата на "Дон Жуан" беше един спектакъл, който дълго ще се помни от ценителите на оперната музика, така, както се помнят имената на българските таланти, блеснали в шедьовъра на Моцарт на световната музикална сцена – Анна Томова-Синтова, Аленсандрина Пендачанска и незабравимия Николай Гяуров.
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...