Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефка Берова: Заради вас живея, заради вас направих моите песни

Стефка Берова
Снимка: Георги Бангиев

Актрисата и певица Стефка Берова започва да пее още от съвсем, съвсем малка, когато дядо й Стефан с огромните мустаци, силно миришещи на тютюн, я качвал на коленете си и й казвал Айде, Фано, пей ми!. И тя пеела, за да я пусне по-бързо, защото мустаците и мирисът я плашели. След това младото момиче пее в хор „Бодра смяна”, хор „Маяковски”, хора на Софийските девойки, Деткия оперен хор.

Въпреки пеенето Стефка Берова завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ /днес НАТФИЗ/ в класа на проф. Кръстю Мирски. От него научава, че творецът трябва винаги да дава всичко от себе си, щом е решил да се посвети на изкуството. И това е за цял живот! Следват многото роли в театрите във Велико Търново и Варна и в Народния театър. И тогава идва големият удар върху нея като човек и творец – уволняват я от Народния театър по политически причини. Една грозна история, за която тя не иска да говори.

Така родената за актриса Стефка Берова се посвещава на музиката. Първо завършва школата за естрадни изпълнители към БНР под ръководството на Ангел Заберски, а по-късно и първия клас по естрадно пеене в Музикалната академия . Но театърът, това свято място, й липсва през целия живот. Затова пък певицата превръща всяко свое изпълнение в театрална миниатюра.

Навремето е обичала да подготвя концертите си с най-малките подробности и по тази причина я наричали Стефка Дзверова. От дзвер. Но и досега вярва, че когато се организира един концерт, трябва всичко да е изпипано перфектно. Стефка Берова винаги е излизала на сцената заредена на 100 процента и готова да се отдаде докрай на публиката. През онези години дуетът на сцената и в живота Стефка Берова/ Йордан Марчинков често е имал по 11 концерта на ден. И не могли да  дадат всичко необходимо за отглеждането на своето дете Косара. Ето защо днес Стефка се е посветила на своето внуче, малкия Максим. Иска да подари на Косара онова, което е пропуснала да й даде като малка.

При мен всяка песен е изпята по повод, сподели певицата пред слушателите на "Нощен Хоризонт". Тя повече от 45 години представя на сцената своите песни. Те винаги са носили дълбок смисъл. Музиката им е докосвала сърцата на публиката, а незабравимите й изпълнения са доставяли духовна наслада. Днес Стефка Берова казва, че се е отказала от пеенето и не иска да пее повече, защото е понесла много травми и болка през целия си творчески път. Не харесва съвременната музика, защото това е друг стил, които не й допада и като музика, и като текст, и като изпълнение. Убедена е, че старата музика е истински балсам за душата, но съжалява, че днес тя не се чува в медиите.

Стефка Берова на два пъти е била на ръба между живота и смъртта и е виждала „светлинния тунел”. Но се е „събуждала” или по-точно е оживявала. Видяла е и НЛО, когато край Казанлък едно светещо тяло блокира двигателя на колата им. Уплахата сред цялата група била голяма. Тогава си мислела, че поне един от двамата със съпруга й Йордан Марчинков трябва да оцелее, за да се погрижи за детето им. И все пак се разминава с най-лошото.

В своя житейски път Стефка Берова участва в редица благотворителни акции. Смята, че всеки, който може, трябва да помага на нуждаещите се. Тя е един дълбоко сърдечен и добър човек, както споделиха  в предаването нейните приятели, а и слушателите на „Нощен Хоризонт”. Певицата е убедена, че всички ние трябва да сме добри, за да върви и животът ни към по-добро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01