Септемврийският афиш на Ла Скала изкачи на сцената една по-малко представяна и позната на миланската публика опера - “Тамерлан” на Хендел.
С премиера преди 293 г. в King’s Theatre в Лондон, операта в три действия, създадена от композитора само за 20 дни, напълно оправда очакванията на присъстващите в Миланската Скала. Имахме удоволствието да проследим силното дирижиране на считания за един от най-добрите интерпретатори на барокова музика - Diego Fasolis. Швейцарският маестро получи заслужени аплодисменти за своето брилянтно дирижиране. Режисурата и сценографията отбелязаха дебюта в Ла Скала на Davide Livermore, който умело ни пренесе в 1917 г. Удиви ни влакът на сцената - неподвижен, но над него небето се движеше в обратна посока, както и войниците, и имахме усещането, че влакът настина лети по линията! Искрено съжалявам, че съм популярен само извън границите на Родината. Италия често забравя своите творци, споделя италианският режисьор и директор на Palau de les Arts Reina Sofia във Валенсия Livermore. Овациите бяха и за великолепните костюми на Mariana Fracasso.
В ролята на Тамерлан бе американският изпълнител на барокова музика Bejun Mehta. Израснал в семейство на певци и музиканти и близък роднина на световноизвестния диригент Zubin Mehta, завършилият немска литература в Yale University контратенор ни покори с прецизност в изпълнението и получи високата оценка на публика и медии за своя дебют на миланска сцена. Бурни аплодисменти за обичания испански тенор, баритон и диригент Placido Domingo в ролята на Баязид. Контратенорът от Аржентина Franco Fagioli също получи одобрението на присъстващите за своята великолепна изява в ролята на Андронико. След участието си в “Сватбата на Фигаро”, в Ла Скала се завърна френският талант Marianne Crebassa. Силно сценично присъствие отличи изявата на мецосопранa в ролята на Ирене. Внушителна бе и изявата на Maria Grazia Schiavo, която бе Астерия. Останахме очаровани от изпълнението на Christian Senn, в ролята на Леоне. Завършил биология и продължил образованието си,този път музикално, в Академията за млади изпълнители на Миланската Скала, изключително цененият за своя бароков репертоар чилийски баритон ни покори със своето брилянтно изпълнение. Няколкоминутните аплодисменти след края на спектакъла и викове Браво потвърдиха успеха на новата постановка на Ла Скала и нейния звезден състав!
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...