Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богдана Карадочева: Музиката е нещо извънземно, а поетите са докоснати от Бога

Богдана Карадочева
Снимка: Георги Бангиев

Майката на Богдана Карадочева й е казала, че тя е започнала да пее от момента, в който е престанала да плаче. Родителите й са били почитатели на оперната музика и са се надявали тяхната дъщеря да поеме по пътя на класическите произведения, но „съдбата” отрежда друго за Богдана. На 14 години тя излиза на сцената в БИАД, където Вили Казасян дава възможност на хора от публиката да изпеят нещо в рубриката „Микрофонът е ваш”. Това не е „Тромбата на Вили”. И младото тогава момиче, още ученичка, прави силно впечатление на Вили Казасян. Само след година Богдана Карадочева записва своята първа песен „Аз ще бъда в чудна рокля, ших си я сама...”, която се превръща в хит. Едва на 19 години певицата печели „Златен Орфей”. И тогава Бруно Кокатрис, шефът на зала „Олимпия” в Париж, я кани да пее на тази световна сцена. Трябвало е да бъде подгряваща изпълнителка преди големите певци Азнавур, Беко, Адамо... Като награда от „Златния Орфей” е трябвало да получи и 5000 долара от Кокатрис. За онова време /1969 г./ това е „космическа” сума. Но Богдана Карадочева не получава нито парите, нито заминава за Франция. Такива бяха времената тогава - сподели певицата в предаването "Нощен Хоризонт". Въпреки това смята, че има щастлива съдба, защото песните и музиката я правят щастлива и тя е полетяла с песен през живота.

Преди всеки концерт известната певица „изпада в истерия”, сърцето й бие неистово, не вижда, не чува и вие й се свят, както се пее в една нейна песен. За Богдана Карадочева сцената е бездна, на която могат да ти се случат всякакви неща. Но тя винаги си казва: Боже, ти пред  мене и аз след тебе! и излиза на сцената. Тогава всичко се превръща в една приказка. Защото нейните песни, както и песните на колегите й от нейното поколение, са песни послания, песни картини, песни шедьоври, с които хората са се обичали, женили, танцували, разлюбвали...Песни, които публиката допуска до своя дом – песни с душа. Певицата искрено съжалява, че днес тези песни не се излъчват по медиите и не разбира защо това е така. Всяка нация трябва да цени своето изкуство и да му отрежда заслуженото място. За това трябва да има една държавна политика, както е в много европейски страни. Над 500 са песните на Богдана Карадочева. 19 са вече нейните албуми. Днес спокойно може да каже, че шансонът е нейния стил: прекрасни стихове, облечени в красива музика.

Любовта е в основата на много от песните на Богдана Карадочева, защото любовта е моторът на живота, както споделя певицата. И допълва, че става въпрос и за любовта към децата, към хората, към Слънцето, към музиката.... Съжалява, че днес живеем в особено време, където има много насилие и агресия. Дори и по пътищата. И е убедена, че всички ние имаме нужда от вярата в Бога, за да се научим на смирение и на добро. Защото Бог е добро.

Богдана Карадочева не разбира защо ние в България сме нихилисти и вечно недоволни. Но тя вярва в онази енергия у българите, която заливаше площадите след промените през 1989 г. и която стигаше до небето. И се надява, че с времето ще направим живота си по-добър. Ще станем по-отворени към света, ще погледнем напред и нагоре към светлината. Вярва, че песента й „Дано, дано” може да променя нещо в хората. И продължава всеки ден да казва „Дано” с пожелание само за добри неща. Най-важното за нея са здравето, децата и вярата в Бога. И всеки ден благодари на Бога, че отново вижда Слънцето и че е с хората, които обича.

Музиката е нейната любов. Естрадата е нейната съдба. Песента за нея е нещо голямо и велико. И тя ще остане завинаги в нея. Днес се радва на двамата си внуци, които също са се посветили на музиката. И освен разговорите с тях за музиката и вярата, понякога дори рита топка с тях. Въобще един живот като шансон - с хубав текст и красива музика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47

В “Опера в киното“ гледаме дебюта на Соня Йончева на Арена ди Верона в “Травиата“

Започнаха прожекциите на “Травиата“ от поредицата “Опера в киното“. На 20-и април беше първата прожекция в Синема Сити в София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе и Стара Загора. Следващите две ще бъдат на 24-и април и на 8-и май. Имаме възможността да гледаме дебюта на българската оперна дива Соня Йончева в цял оперен спектакъл на Арена ди Верона през..

обновено на 25.04.24 в 15:36