Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникални съкровища за ценители в НИМ

БНР Новини
Сребърното съкровище от с. Йонково, Разградско (първата половина на III век пр.Хр.)
Снимка: НИМ

Когато тази есен в Берген, Норвегия, замина  за гостуване  изложбата „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“,  специалистите от  Националния исторически музей (НИМ) решиха да  поднесат  приятна изненада като подредиха  в музейното пространство на зала 2  нови експонати. „Нови“ е условно казано. Останали дълго в сянката на емблематични блестящи находки, с които светът е свикнал да свързва България, сега в музейните витрини заеха места не по-малко ценни, удивителни артефакти, представители на торевтиката, на пластиката и др. Някои от артефактите  се показват за първи  път.
Подновената експозиция акцентира върху сребърни съкровища, парадно и бойно въоръжение на тракийските воини и предмети от проучени богати гробни комплекси у нас.
Съвсем ново за публиката е „Сребърното съкровище от с. Йонково“ (III век пр.Хр.). Изключително интересно е представянето на  редки, антични  предмети от стъкло. Сред тях е уникалната, запазена по чудо векове наред, цялостна фигурка на птичка (V-III век пр. Хр.). Тя е украсявала по всяка вероятност знатен аристократичен дом. Кой, иначе, в онези времена, би могъл да си позволи подобно интериорно бижу от толкова крехък материал! Това е единствената изцяло запазена фигурка на птичка у нас, достигнала до наши дни. Има и стъклен амфориск (малка изящна амфорка ), прешлени, мъниста (III-II век пр. Хр.).Фигура на птичка от стъкло V-III век пр. Хр.
Разказът за тракийското въоръжение е допълнен от непоказвана кнемида (наколенници) от IV век пр. Хр. от Хаджидимово, Гоцеделчевско и върхове на копия, ножове и др.
За първи път пред широката публика са представени и теракотите от Мулетарово (III-II век пр. Хр.). Фигури на богиня (Персефона), на Дионис и Ариадна, стилизирани фигури на бикове, чаша „мегарски тип“ представят част от културно-историческото наследство от една географска област (Югозападна България). В района на  археологическия обект Хераклея Синтика, по-познат на туристите като Рупите, експедиции под ръководството на доц. д-р Людмил Вагалински  разкриват изключително интересни  пластове материална  култура, безценно богатство за нашата и световна археология!
Да разгледаме тези уникални съкровища със съдействието на археолога и уредник в НИМ, Павлина Девлова.



А как публиката в Берген, Норвегия, посреща българската  археологическа изложба „Легенди в злато. Тракийски съкровища от България“?  Ще допринесе ли това гостуване на емблематичните наши съкровища до следващи международни контакти и прояви? Чуйте интервюто с доц. д-р Бони Петрунова, директор на НИМ.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40